→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 30 listopada 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

Na wieczną wachtę odeszła kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która do historii światowego żeglarstwa przeszła jako pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła kulę ziemską.

Urodziła się 15.07.1936 r. w Warszawie. Po wojnie wraz z rodzicami zamieszkała w Ostródzie, gdzie na Jeziorze Drwęckim stawiała swoje pierwsze żeglarskie kroki. Wybrała studia na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. Tam poznała swojego męża Wacława Liskiewicza. Oboje zawodowo zajmowali się projektowaniem statków, będąc jednocześnie zapalonymi żeglarzami.

W 1975 r. Polski Związek Żeglarski wybrał kapitan Chojnowską-Liskiewicz do samotnego rejsu dookoła świata. Specjalnie przystosowany do odbycia samotnego wokółziemskiego rejsu jacht, został zbudowany w Gdańskiej Stoczni Jachtowej “Stogi”, gdzie biurem projektowym kierował mąż żeglarki. Imię “Mazurek” zostało jednostce nadane w drodze konkursu ogłoszonego przez Polskie Radio. Rejs rozpoczął się w Las Palmas 10.03.1976 r. W wyniku awarii samosteru żeglarka musiała zawrócić, by po usunięciu usterki ponownie wyruszyć 28.03. Trasa rejsu biegła przez Atlantyk, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, wzdłuż południowych brzegów Australii i wokół Afryki. Rywalizacja o tytuł Pierwszej Damy Oceanów nabrała rumieńców podczas postoju polskiej kapitan w Kapsztadzie. Dowiedziała się wówczas, że na wokółziemskim kręgu są również dwie inne samotne żeglarki, którym równie mocno jak jej samej zależało na zdobyciu tego zaszczytnego tytułu. Podjęła więc decyzję o popłynięciu do mety rejsu bez zawijania do portów pośrednich. Wokółziemską pętlę kapitan Chojnowska-Liskiewicz zamknęła 20.03.1978 r., czyniąc to o 39 dni szybciej niż jej najgroźniejsza rywalka Naomi James. Została w ten sposób pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła kulę ziemską. Za ten wielki wyczyn została uhonorowana m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem “Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”. Nagrodzona została również najważniejszym polskim wyróżnieniem żeglarskim – nagrodą “Srebrny Sekstant” za rok 1978. Za całokształt żeglarskich dokonań otrzymała w 2009 r. Super Kolosa.

Śmierć Kapitan Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz w nocy z 12/13.06.2021 r., to niewyobrażalna strata dla polskiego żeglarstwa.

Jej osiągnięcia i dorobek znalazły trwałe miejsce w historii polskiego i światowego żeglarstwa. Przypominać o nich będą między innymi zabytki, pochodzące z jej słynnego rejsu, które przekazała do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Wśród nich znajdują się biało-czerwona płetwa statecznika samosteru z charakterystycznymi nutami polskiego hymnu narodowego, bandera sportowa PZŻ, ręcznie wykonana banderka Mauritiusa i pamiątka otrzymana na zakończenie rejsu w Las Palmas.