• Wystawa „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki” na statku-muzeum „Sołdek” od dnia 16.06.2023 r. będzie nieczynna do odwołania
• 8 czerwca 2023 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Kamień węgielny pod budowę Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Muzeów, obchodzony 18 maja, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku uczci w wyjątkowy sposób – dokona uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Bądźcie tego dnia z nami, oglądając transmisję online z wydarzenia, która rozpocznie się na muzealnym profilu Facebook o godzinie 13:00.

Dziesiąty oddział NMM będzie obiektem unikatowym w skali kraju, odgrywającym kluczową rolę w zachowaniu dla przyszłych pokoleń morskiego dziedzictwa kulturowego Polski. Głównym założeniem ekspozycji znajdującej się w nowym muzeum, zlokalizowanym w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku, będzie chronologiczno-tematyczne przedstawienie wszystkich aspektów archeologicznych badań podwodnych prowadzonych na przestrzeni lat przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Narracja wystawy poprowadzi zwiedzających przez pięć stuleci historii bałtyckiej żeglugi – od X do XV wieku. Pozostałe przestrzenie, uzupełnione o nowoczesne stanowiska multimedialne, poświęcone będą rybołówstwu bałtyckiemu oraz morskiej energetyce wiatrowej.

Imponujący budynek Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie, którego architektura nawiązuje do morza, piaszczystego wybrzeża i wypełnionych wiatrem żagli, będzie zarówno podkreślać nautologiczny charakter nowego muzeum, jak i w harmonijny sposób współtworzyć krajobraz miasta. Projekt zakłada również zastosowanie przyjaznych środowisku naturalnemu rozwiązań, które pozwolą na maksymalne ograniczenie zapotrzebowania obiektu na tradycyjną energię.

 

 

Prace budowlane, rozpoczęte w październiku 2020 roku, przebiegają zgodnie z harmonogramem. Widoczne są już nie tylko zarysy, ale większość pomieszczeń nowego oddziału. Postawiono ściany części wystawienniczej, biurowej i magazynowej, położono strop nad parterem przyszłej restauracji oraz wykonano płytę fundamentową pod zabytkowy kuter rybacki, będący częścią przyszłej ekspozycji. Narodowe Muzeum Morskie zdecydowało się na wmurowanie kamienia węgielnego na zaawansowanym etapie budowy ze względu na dotychczasowe obostrzenia wprowadzane w związku z pandemią SARS-CoV-2, które uniemożliwiały w wystarczający sposób fetowanie wydarzenia.

Zakończenie pierwszego etapu inwestycji planowane jest na połowę 2021 roku. Całkowity przewidywany koszt inwestycji wynosi w przybliżeniu 40 milionów złotych i finansowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz dofinansowania w ramach Programów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu