→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 30 listopada 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie zapraszają na “Weekend w Muzeum” w dniach 15 i 16 maja 2021 r.

W tym roku zmieniamy nieco formułę Nocy Muzeów w Tczewie. Zostanie ona wydłużona na sobotę i niedzielę 15 i 16 maja 2021 r. pod nazwą “Weekend w Muzeum”. W tych dniach zapraszamy naszych gości do Muzeum Wisły i CKWS w Tczewie w godzinach od 11.00 do 18.00.

Oprócz wystaw stałych naszych tczewskich oddziałów serdecznie zapraszamy do zwiedzania aktualnych wystaw czasowych: “Moja Wisła” w Muzeum Wisły i “Tradycyjne łodzie świata” w CKWS.

Pierwsza z nich, wystawa obrazów “Moja Wisła” jest wyjątkowa ze względu na autora prezentowanych prac – Mirosława Bruckiego, artysty, konserwatora zabytków i długoletniego kierownika Pracowni Modelarskiej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Jest twórcą wielu imponujących makiet i modeli, które od lat budzą podziw wśród zwiedzających nasze ekspozycje. Obrazy prezentowane na wystawie “Moja Wisła” są jedynym w swoim rodzaju malarskim zapisem samotnego rejsu Wisłą z Krakowa do Gdańska, który M. Brucki odbył w latach 2013 i 2014. Nadwiślańskie pejzaże są zdumiewająco różnorodną, wielowymiarową opowieścią o nie zawsze oczywistym pięknie królowej polskich rzek i położonych na jej brzegach miast i miasteczek. Częścią wystawy jest również “Delfin” – mała łódź żaglowa, którą autor obrazów odbył swoją podróż.

“Tradycyjne łodzie świata” to ekspozycja prezentująca unikatowe obiekty przekazane przez brytyjską archeolożkę Valerie Fenwick i emerytowaną muzealniczkę z Leeds polskiego pochodzenia, Barbarę Woroncow. Kolekcja pozyskana przez nasze muzeum jesienią 2019 r. składa się z wyjątkowych jednostek, bezcennych z punktu widzenia nautycznych badań naukowych. Wiele z nich jest jedynymi w swoim rodzaju egzemplarzami, niespotykanymi w innych zbiorach na świecie. Oprócz łodzi i tratw pochodzących z różnych kontynentów, na wystawie znajdują się również modele jednostek pływających, figury dziobowe oraz wiosła pochodzące z różnych stron świata. Ekspozycji towarzyszą prezentacje multimedialne, wzbogacone o animacje trójwymiarowych modeli prezentowanych łodzi, wykonane przez Dział Digitalizacji NMM. Obydwie wystawy czasowe w naszych tczewskich oddziałach będą dostępne dla zwiedzających do końca grudnia 2021 r.

W nadchodzący weekend 15 i 16 maja nasi goście będą mogli również wziąć udział w specjalnie przygotowanej grze muzealnej, w której zadania będą tematycznie związane z wystawami w Muzeum Wisły i CKWS.


Serdecznie zapraszamy:
Muzeum Wisły i CKWS w Tczewie

15 i 16 maja 2021 r., godz. 11.00–18.00
15 maja wstęp bezpłatny, 16 maja – obowiązuje opłata 1 zł/os na dwa obiekty.

Obowiązują zasady reżimu sanitarnego: w Muzeum Wisły jednocześnie będzie mogło przebywać 23 zwiedzających, w CKWS limit zwiedzających to 14 osób.