• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Nowoczesna technologia na „Darze Pomorza”

Od wtorku, 11 maja 2021 roku Narodowe Muzeum Morskie zaprasza do zwiedzania statku-muzeum „Dar Pomorza” w zupełnie nowym wymiarze. Wyjątkowy Interaktywny Film Sferyczny zintegrowany z nowoczesnymi goglami Oculus umożliwi widzom poznanie żaglowca z innej, ciekawej perspektywy oraz spełni ważną rolę w udostępnianiu jego wnętrz osobom niepełnosprawnym i z trudnościami w poruszaniu się.

Zacumowany przy gdyńskim nabrzeżu „Dar Pomorza” przez ponad 70 lat służył jako żaglowiec szkolny, na którego pokładach uczyli się przyszli oficerowie i marynarze. Jako statek-muzeum jest obiektem niełatwym w zwiedzaniu ze względu na swoją zabytkową konstrukcję. Utrudnienia – szczególnie dla osób niepełnosprawnych i starszych – stanowią rozwiązania techniczne, wynikające z charakteru jednostki: wysokie progi, strome schody czy wąskie korytarze. Jednak postęp technologiczny pozwala podejść do problemu z nowej perspektywy.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku we współpracy z firmą VR For Business przygotowało pierwszy w Polsce innowacyjny, w pełni funkcjonalny Interaktywny Film Sferyczny (IFS), zrealizowany dla instytucji kultury. Goście, korzystając z gogli Oculus Quest 2, bez żadnych barier architektonicznych zwiedzą przestrzenie, których wyposażenie i funkcje są najbardziej interesujące: pokład rufowy i salon komendanta, pokazane z zupełnie nowej perspektywy: kabinę morską komendanta, kabinę nawigacyjną, mesę oficerską i maszynownię, a także nieudostępniany do tradycyjnego zwiedzania szpitalik. – Wyjątkowość tego produktu polega na ciągłym i interaktywnym procesie filmowym, co jest ewenementem na skalę światową, gdyż większość produkcji bazuje na statycznych zdjęciach 360. – mówi Damian Kryger z firmy VR For Business. Realizm doznań potęgują profesjonalny lektor, odtwarzane warunki pogodowe, animacje pokładowe czy obserwacja kadry oficerskiej podczas pełnienia codziennych obowiązków. Autorami koncepcji i scenariusza oraz realizatorami IFS ze strony Muzeum byli pracownicy merytoryczni „Daru Pomorza” – Marcin Pawelski i Arleta Gałązka, która dodatkowo koordynowała projekt.

Nowoczesne gogle 3D z Interaktywnym Filmem Sferycznym będą udostępniane na specjalnie przygotowanym stanowisku na pokładzie statku, w miejscu dostępnym dla zwiedzających z ograniczeniami ruchu. – Zamysł powszechnej dostępności, który towarzyszył nam podczas tworzenia filmu, nie ograniczał się jednak wyłącznie do zwiedzających wykluczonych przez ograniczenia ruchu. – mówi Marcin Pawelski, pracownik merytoryczny oddziału. Specjalnie dla osób głuchych do IFS zaimplementowano m.in. opcję korzystania z polskich napisów, a nagranemu wprowadzeniu towarzyszy tłumacz Polskiego Języka Migowego. Dobór wyraźnych ikon, czytelnych kolorów i fontów wynikł z dbałości o wygodę osób z gorszym wzrokiem (starszych, niedowidzących, z wadami wzroku). Samo urządzenie zostało wyposażone w specjalną wkładkę dystansującą, pozwalającą na korzystanie z gogli w okularach korekcyjnych, których rozmiar nie przekracza wymiarów 142×50 mm oraz gniazdo mini jack, pozwalające na podpięcie własnych słuchawek. Interaktywny film posiada również opcję aktywującą angielskie menu i napisy.

W ramach starań o jak najszerszą dostępność – szczególnie w czasie pandemii – równolegle z pracami nad filmem przeznaczonym na gogle 3D, przygotowano wersję na przeglądarki internetowe. Oferuje ona możliwość wyboru dwóch jakości – niskiej i wysokiej – tak by uruchomienie filmu było możliwe na starszym sprzęcie i przy niższej przepustowości łącza internetowego. Film można obejrzeć na stronie darpomorza360.nmm.pl.