• 30 maja 2024 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

„Dziewczyny na fali” – III edycja konferencji poświęconej kobietom w branży morskiej

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku serdecznie zapraszają na trzecią edycję konferencji „Dziewczyny na fali”, która już na stałe gości w kalendarzu wydarzeń naszej instytucji. Spotkanie odbędzie się 8 marca 2021 r. Ze względu na obowiązujące obostrzenia związane z sytuacją pandemiczną podjęliśmy decyzję, aby wydarzenie zorganizować w formule online – mówi dr inż. Weronika Pelc-Garska, edukatorka w NMM.

Branża morska coraz częściej oferuje pracę kobietom nie tylko we flocie handlowej, ale również w lotnictwie morskim czy w przemyśle stoczniowym. Mimo, iż obszar ten jest postrzegany jako typowo męski, prelegentki tegorocznej edycji spotkania udowadniają, że kobiety z powodzeniem potrafią sprostać wyzwaniom stawianym przez branżę.

Program III edycji konferencji online „Dziewczyny na fali” Dzień Kobiet w Narodowym Muzeum Morskim:

  • 18.00-18.15 – powitanie prelegentek i uczestników spotkania przez Dyrekcję Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
  • 18.15-18.30 – wystąpienie Hanny Leniec-Koper – żeglarki, podróżniczki, blogerki
  • 18.30-18.45 – wystąpienie Katarzyny Knuth – inżyniera, konstruktorki budowy okrętów
  • 18.45-19.00 – wystąpienie Klaudii Skotnicy – kapitan żeglugi wielkiej
  • 19.00-19.20 – sesja pytań i odpowiedzi z udziałem prelegentek
  • 19.20-19.30 – podsumowanie spotkania

Podobnie jak w ubiegłych latach, zaprosiliśmy wspaniałe kobiety, dla których morze jest połączeniem sposobu na życie i pasji jednocześnie – podkreśla dr inż. Katarzyna Schaefer, konserwatorka w NMM. Na wirtualnej scenie wystąpią: żeglarka i podróżniczka, konstruktorka budowy okrętów oraz kapitan żeglugi wielkiej. Co je łączy? Ogromna determinacja w pokonywaniu przeciwności i dążeniu do wyznaczonego celu, wiara w siebie oraz odwaga, aby sięgnąć po swoje marzenia.

Pierwsza z prelegentek, Hanna Nadzieja Leniec–Koper od początku swojej żeglarskiej przygody pokonała 150 tysięcy mil morskich, a od ponad 11 lat żegluje z mężem na jachcie Katharsis II, docierając do najbardziej odległych zakątków świata. W 2016 r., w przeddzień wielkiej żeglarskiej wyprawy polarnej dowiedziała się, że ma raka piersi. Choroba nie przekreśliła jej planów; po roku walki z nowotworem wyruszyła wraz z mężem i załogą w wymarzony rejs dookoła Antarktydy, trasą na południe od 60 równoleżnika. W 2018 r. rejs ten został odnotowany przez Światową Radę Rekordów Żeglarskich oraz uznany za Światowy Rekord Guinnesa.

Kolejna prelegentka, Katarzyna Knuth jest od 2013 r. związana z firmą projektową Choreń Design & Consulting. W środowisku stoczniowym nie ustępuje mężczyznom na krok. Pracowała między innymi przy projektach dla Marynarki Wojennej Wietnamu i Algierii, brała udział w przebudowach statków typu X-bow oraz w projektowaniu wnętrz największego żaglowca na świecie, SV Flying Clipper. Aktywnie wspiera kobiety w branży morskiej, m.in. w roli mentorki w programach takich jak „Kobiety też budują statki” oraz w „Women Offshore Mentorship Program”.

Bagaż, paszport i pływanie z portu do portu w roli kapitana statku jeszcze kilka lat temu mogły się przyśnić niejednej z nas. Dla naszej trzeciej prelegentki, Pani kapitan żeglugi wielkiej, Klaudii Skotnicy ten sen stał się rzeczywistością. Jej droga do stopnia kapitana nie była jednak usłana różami. Aby rozpocząć studiowanie na kierunku pływającym, Pani Klaudia musiała zdobyć zgodę Ministerstwa Transportu. Ukończyła Akademię Morską w Szczecinie, od razu z dyplomem oficerskim. Swój pierwszy rejs jako kapitan odbyła 21-letnim chemikaliowcem, zawijając do portów Europy Zachodniej.

8 marca będą mieli Państwo sposobność poznać historie tych niezwykle inspirujących kobiet, które opowiedzą, jak ukształtowały je trudności, z którymi przyszło im się zmierzyć. Usłyszymy również o pokonywaniu własnych słabości, „przekuwaniu” trudnych doświadczeń na działalność społeczną, współpracy w męskim środowisku i o tym, jak ważne jest wsparcie najbliższych na drodze do spełniania własnych marzeń. Konferencja została objęta patronatem Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Zapisy na konferencję można przesyłać do 7 marca 2021 r. na adres e-mail: kobietynafali@nmm.pl Liczba uczestników jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.
Wszelkich informacji dotyczących konferencji udzielają Weronika Pelc-Garska w.pelc@nmm.pl oraz Katarzyna Schaefer k.schaefer@nmm.pl.

Regulamin konferencji online


Prelegentki:

  • Hanna Nadzieja Leniec–Koper: żeglarka, podróżniczka, autorka bloga „Nie sprzedawajcie swych marzeń” oraz akcji społecznej „Badajmy Się Nie Dajmy Się”. Żeglarstwo jest jej pasją od dzieciństwa. Rejsy morskie dają jej życiową siłę, są sposobem na poznawanie świata, ludzi, ale także samej siebie. Ocean jest jej żywiołem, któremu kłania się z pokorą od czasu, kiedy w 2009 r. niemal ją pochłonął, gdy podczas regat przez Atlantyk wypadła w nocy za burtę. Jej drugą wielką pasją związaną z morzem jest nurkowanie i fotografowanie podwodnego świata. Swoją miłością do mórz i oceanów dzieli się z rodziną i najbliższymi.
  • Katarzyna Knuth: Structure Enginer, Naval Architect / inżynier, konstruktorka budowy okrętów. Specjalizuje się w konstrukcjach kadłubowych, wyposażeniu, obliczeniach MES oraz przepisach ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa. Członkini Stowarzyszenia Kobiet Gospodarki Morskiej i Handlu WISTA Poland (Women’s International Shipping and Trading Association), należącego do światowej, profesjonalnej organizacji kobiet pracujących zarówno w szeroko pojętej gospodarce morskiej, jak i w związanym z nią światowym handlu. Uwielbia dynamikę pracy stoczniowej, szybkie i odważne decyzje, trudności są dla niej wyzwaniem.
  • Klaudia Skotnica: kapitan żeglugi wielkiej, absolwentka Akademii Morskiej w Szczecinie. Już od najmłodszych lat marzyła o zawodzie kapitana z wielu powodów. Wśród nich wymienić należy miłość do morza oraz tatę kapitana, który rozbudził w niej pasję do zwiedzania świata. Mimo jasno wytyczonego kierunku musiała pokonać wiele trudności. Ukończyła Akademię Morską w Szczecinie od razu z dyplomem oficerskim. Obecnie pływa na tankowcach, specyficznych statkach, które rodzą sporo zagrożeń. Od 2018 r. pracuje również jako Marine Superintendent.

Zapis z konferencji (umieszczono 11.03.2021)