• Wystawa „Z Gdyni w daleki świat. Stocznia Gdynia i jej statki” na statku-muzeum „Sołdek” od dnia 16.06.2023 r. będzie nieczynna do odwołania
• 8 czerwca 2023 r. (Boże Ciało) wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będą zamknięte
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Kim byli nauczyciele Szkoły Morskiej w Tczewie?

Pierwszych pracowników Szkoły Morskiej założonej w Tczewie w 1920 roku cechowały zapał i nieustająca wola działania. Posiadali oni rozległą i specjalistyczną wiedzę, którą nabyli na uczelniach w Rosji, Niemczech czy Austrii. Wielu z nich miało również bogate doświadczenie morskie, a większość ze szkolnictwem morskim związała się na całe życie. W Dniu Nauczyciela, obchodzonym 14 października, poznajmy losy trzech wybranych przedstawicieli kadry dydaktycznej pierwszej szkoły morskiej w Polsce!

Por. mar. inż. Antoni Garnuszewski urodzony w 1886 roku w Warszawie był organizatorem i pierwszym dyrektorem tczewskiej Szkoły Morskiej, która kształciła uczniów na Wydziałach Mechanicznym i Nawigacyjnym. Ze złotym medalem ukończył szkołę morską w Odessie oraz politechnikę w Petersburgu. Opracował i napisał podręczniki fachowe w języku polskim. Podczas I wojny światowej nadzorował budowę okrętów wojennych w fińskich Helsinkach. Od 1929 roku pełnił stanowisko dyrektora Urzędu Morskiego w Gdańsku, a po wojnie – jako przedstawiciel Ministerstwa Żeglugi – przewodniczył komisji odbioru statków poniemieckich przyznanych Polsce w ramach odszkodowań wojennych. Ponownie objął funkcję dyrektora Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni, w której wykładał do 1958 roku.

Urodzony na Wołyniu w 1882 roku, por. mar. kpt. ż.w. Gustaw Kański, po ukończeniu szkoły morskiej w Odessie służył w rosyjskiej Flocie Ochotniczej. W 1919 roku, razem z armią gen. Józefa Hallera, wrócił do Polski, gdzie został powołany do Departamentu Spraw Morskich i wspólnie z kontradmirałem Kazimierzem Porębskim opracował koncepcję pierwszej szkoły morskiej. Brał udział w pracach Morskiej Komisji Terminologicznej Polskiej Akademii Umiejętności prowadzonych w roku 1931. Znacznie przyczynił się do rozwoju szkolnictwa morskiego w Polsce opracowując polskie słownictwo specjalistyczne, tworząc podręczniki oraz wiele wartościowych prac naukowych. Wydany w 1923 roku „Streszczony kurs morskiej praktyki” pióra Kańskiego był pierwszym podręcznikiem Szkoły Morskiej w Tczewie. Autor został nagrodzony Srebrnym Wawrzynem Akademickim Akademii Literatury.

Inż. technolog Kazimierz Bielski urodził się w 1860 roku na Wołyniu i był absolwentem petersburskiego Instytutu Technologicznego. Po ukończeniu edukacji, podjął pracę w tamtejszej stoczni, w której zdobył duże doświadczenie w sprawach budowy i naprawy maszyn okrętowych. Był cenionym konstruktorem oraz pedagogiem, wychowawcą i Dziekanem Wydziału Mechanicznego, który cieszył się dobrą reputacją wśród uczniów i pracowników Szkoły. Wykładał mechanikę, mechanizmy okrętowe, termodynamikę, uczył rysunku technicznego, a dla najstarszego kursu prowadził przedmiot projektowanie silników okrętowych. Opracował pierwsze polskie skrypty, a także podręczniki techniczne. Na jego książkach z zakresu turbin parowych kształciły się pierwsze kadry mechaników okrętowych.

Pedagodzy – niezależnie od czasów – muszą sprostać wielu wyzwaniom i oczekiwaniom. W imieniu muzealników Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku życzymy wszystkim nauczycielom czerpania niekończącej się satysfakcji z wykonywanego zawodu, kreatywności i wspaniałych relacji ze swoimi uczniami. Dziś jest Wasz dzień – Dzień Nauczyciela!