- Obostrzenia i ograniczenia w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią koronawirusa - przeczytaj
- Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
- Prom "Motława" w dniu 21.10.2021 nie kursuje.

Oświadczenie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w sprawie “Tablic z 21 postulatami”

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, tak jak wszystkie instytucje muzealne na świecie, na pierwszym miejscu stawia dobro eksponatu. W przypadku “Tablic z 21 postulatami” naszym nadrzędnym celem jest ochrona zabytku oraz udostępnienie go możliwie szerokiemu gronu odbiorców.

Realizujemy naszą misję jako narodowa instytucja kultury prowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podtrzymujemy swoje stanowisko związane ze zwrotem zabytku z Europejskiego Centrum Solidarności.

Pragniemy podkreślić, że od 1989 r. należycie wypełniamy swoje zadanie, eksponując ten wybitny zabytek oraz świadectwo historii zarówno na wystawach w naszym muzeum oraz wypożyczając Tablice na ekspozycje w kraju i za granicą.

Jako instytucja kultury chcemy zachować bezstronność. Mamy nadzieję, że uda się uniknąć konfliktu, na którym może ucierpieć dobro Obiektu oraz osób, związanych z ich historią.

Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Dr Robert Domżał


Oświadczenie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w sprawie “Tablic z 21 postulatami” – plik pdf