• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Królowe mórz na Dzień Kobiet w OKM. II edycja seminarium Dziewczyny na fali

Z takimi dziewczynami nie strach wypłynąć w najdalszy rejs! Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na drugą edycję seminarium, poświęconą roli i kobiet w szeroko rozumianej branży morskiej. Razem z naszymi wspaniałymi prelegentkami weźmiemy naprawdę głęboki wdech, zastanowimy się, jak godzić macierzyństwo z pracą naukową i poznamy smak samotności na pełnym morzu.

6 marca 2020 roku zapraszamy wszystkich do Ośrodka Kultury Morskiej do udziału w seminarium, organizowanym z okazji Dnia Kobiet – To druga edycja seminarium, które organizujemy w naszym muzeum. Podobnie jak zeszłoroczne ma ono charakter spotkania z paniami, które swoje życie zawodowe, ale też prywatne związały z morzem. – mówi Katarzyna Schaefer z Narodowego Muzeum Morskiego, współorganizatorka wydarzenia – W tym roku spotkamy się z niezwykłymi, inspirującymi kobietami: Joanną Pajkowską, Violettą Drozdowską oraz Agatą Bogusz, które podzielą się z nami swoimi doświadczeniami i pasją.

Kapitan jachtowy Joanna Pajkowska w zeszłym roku zakończyła trwający 216 dni i 16 godzin, samotny i bez zachodzenia do portów, rejs dookoła świata. Jest ona pierwszą Polką i czwartym polskim żeglarzem, który tego dokonał – Żeglarzy, którym udał się ten wyczyn jest mniej niż ludzi, którzy polecieli w kosmos, a kobiet jest tylko kilka.

Kolejna prelegentka, dr Violetta Drozdowska jest pracownikiem Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie w Pracowni Wzajemnego Oddziaływania Morza i Atmosfery. W ciągu ostatnich kilku lat, wzięła udział w ponad 50 rejsach badawczych na Morzu Bałtyckim i Atlantyku Północnym na statkach r/v „Oceania”, „Akademik Ioffe” oraz „TASK”. Praca badacza-oceanologa daje dr Drozdowskiej ogromną satysfakcję, a największą inspiracją są dla niej inni ludzie morza.

Freediving to nurkowanie na wstrzymanym oddechu, a Agata Bogusz to jedna z najbardziej utytułowanych polskich freediverek. – Od początku mojej przygody z freedivingiem fascynował mnie olbrzymi potencjał tego sportu jako narzędzia do rozwoju osobistego, wzmacniania kompetencji radzenia sobie ze stresem oraz możliwości wykorzystania go w procesie terapeutycznym – podkreśla Agata Bogusz, która podczas seminarium opowie, jak elementy freedivingu można wykorzystać w procesie coachingowym, lub terapeutycznym.

W związku z obchodami 60-lecia istnienia Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku drugą część seminarium dedykujemy kobietom, które swoją karierę zawodową związały z naszym muzeum oraz miały wpływ na jego rozwój. W trakcie panelu dyskusyjnego przedstawicielki oraz kierowniczki różnych Działów NMM podzielą się swoimi wspomnieniami, przemyśleniami dotyczącymi własnej drogi zawodowej oraz wpływu nowoczesnych technologii na ich pracę w muzeum.

Organizację wydarzenia wsparły księgarnia Marpress, Gdański Ośrodek Sportu oraz firma ElektroWar.


Seminarium na Dzień Kobiet
6 marca 2020 r., g. 10.00
Sala konferencyjna Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku

Program II edycji seminarium „Dziewczyny na fali” Dzień Kobiet w Muzeum

10.00-10.15 Powitanie prelegentek i uczestników spotkania przez Dyrekcję Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
10.15-10.35 Kapitan jachtowy, Joanna Pajkowska, która przepłynęła samotnie dookoła świata bez zachodzenia do portów
10.35-10.55 Violetta Drozdowska, pracownik naukowy Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie. Organizatorka i uczestniczka rejsów badawczych na Morzu Bałtyckim i Atlantyku
10.55-11.15 Agata Bogusz, wielokrotna i aktualna rekordzistka Polski we freedivingu w licznych dyscyplinach, psycholog, coach
11.15-11.30 Przerwa
11.30-11.50 Sesja Q&A z udziałem prelegentek
11.50-12.05 Loteria
12.05-13.00 Panel dyskusyjny z udziałem przedstawicielek Narodowego Muzeum Morskiego „Rola kobiet w Muzeum wczoraj, dziś i jutro”
13.00-13.15 Podsumowanie spotkania

 

Zapraszamy!

Rejestracja grup pod adresem: edukacja@nmm.pl

Informacje dotyczące seminarium udzielają Weronika Pelc-Garska (w.pelc@nmm.pl) oraz Katarzyna Schaefer (k.schaefer@nmm.pl).


Prelegentki:

Joanna „Asia” Pajkowska – kapitan jachtowy przepłynęła ponad 250 tysięcy mil morskich po morzach i oceanach całego świata, w tym odbyła dwa wokółziemskie rejsy samotne, w tym jeden bez zachodzenia do portów w 2019 r. Nagrodzona licznymi odznaczeniami i nagrodami za osiągnięcia żeglarskie na arenie krajowej i międzynarodowej. Za swój ostatni samotny rejs otrzymała w ubiegłym roku najwyższą doroczną niemiecką nagrodę żeglarską Trans Ocean, i jest najpoważniejszym kandydatem do otrzymania w Polsce (31 grudnia) najważniejszej polskiej dorocznej nagrody żeglarskiej, Srebrny Sekstant-Rejs Roku i Żeglarz Roku. Zajmuje się także szkoleniem młodzieży („Wychowanie pod żaglami”), w ramach programów Sail Training Association pływa jako oficer na szkolnym żaglowcu STS Pogoria oraz angażuje się w kampanie na rzecz bezpieczeństwa na wodzie – w tym w promowanie trzeźwości na wodzie.

Violetta Drozdowska – absolwentka fizyki na Uniwersytecie Gdańskim i pracownik naukowy Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie w Pracowni Wzajemnego Oddziaływania Morza i Atmosfery. Zawodowo zajmuje się takimi zagadnieniami jak: optyczne właściwości wód powierzchniowych Morza Bałtyckiego i europejskiej Arktyki, specyficzne właściwości optyczne mikrowarstwy powierzchniowej morza oraz dynamika aerozoli. Prywatnie jest mamą dwóch córek. Wspólnie z mężem nurkują, żeglują, podróżują i poznają świat.

Agata Bogusz jest nieprzerwanie od 2009 r. rekordzistką Polski we freedivingu w licznych jego dyscyplinach, m.in. – 101 m głębokości w konkurencji CWT (4 najlepszy wynik wśród kobiet na świecie). Od prawie 10 lat pracuje jako szkoleniowiec w Polsce i za granicą m.in. w Indonezji i Filipinach. Posiada najwyższe w Polsce uprawnienia instruktorskie we freedivingu w aż 3 międzynarodowych organizacjach w stopniu Trenera Instruktorów. Jest psychologiem i coachem – obecnie prowadzi szkolenia i wykłady dotyczące rozwoju osobistego wykorzystujące elementy freedivingu, pracy z oddechem i uważnością. Pracuje również jako psycholog i trener mentalny z klientami indywidualnymi, wspierając ich w obszarze sportu oraz wyzwań biznesowych, jak również w trudnościach życia codziennego.

Dziewczyny na fali - harmonogram