• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Zaślubiny Polski z morzem – wystawa o dniu, który rozpoczął nową epokę

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku trwają przygotowania do otwarcia wystawy „Puck, 10 lutego 1920 r. oczami świadków”, przygotowanej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA lata 2017–2022.

Uroczysty wernisaż wystawy odbędzie się 9 lutego 2020 r., a już od 10 lutego 2020 r. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza do Spichlerzy na Ołowiance na wystawę „Puck, 10 lutego 1920 r. oczami świadków”.

10 lutego 1920 roku nad zamarzniętą zatoką w Pucku – w obecności wojska, dostojników państwowych i wielu Kaszubów – odbył się akt Zaślubin Polski z morzem. Na maszt podniesiono polską banderę, a generał Józef Haller wrzucił w morską toń platynowy pierścień. Tego dnia Bałtyk powrócił do Rzeczpospolitej. Zaczęto wznosić fundamenty pod budowę Polski morskiej: tworzyły się zręby administracji morskiej, powoływano do życia szkoły kształcące kadry morskie, wokół Gdyni koncentrowała się energia młodego państwa.

Na wystawie „Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków” za pomocą oryginalnych dokumentów, fotografii i filmów z epoki zaprezentowany zostanie nie tylko jeden z najważniejszych momentów w dziejach Polski, ale także dynamika czasów II Rzeczpospolitej.

Wśród najciekawszych eksponatów na wystawie w Spichlerzach na Ołowiance znajdzie się m.in. kurtka mundurowa gen. Józefa Hallera. Nastrój dnia Zaślubin przywołają obrazy Juliana Fałata i Henryka Uziembły, a prace Włodzimierza Nałęcza, Mariana Mokwy i Sotera Jaxy-Małachowskiego pokażą piękno polskiego wybrzeża – miejsca, które 100 lat temu ogniskowało wielkie nadzieje i najlepsze emocje Polaków.

wystawa Puck, 10 lutego 1920 r. oczami świadków


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.