• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

„Dwa światy” na Ołowiance: sztuka z niezwykłym przesłaniem

6 grudnia 2019 roku w Spichlerzach na Ołowiance, siedzibie głównej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, została otwarta wystawa „Dwa Światy”. Wystawa, którą można zwiedzać do 15 września 2020 roku, jest prezentacją prac plastycznych podopiecznych Fundacji „Sprawni Inaczej”.

To tradycja, że pod koniec roku w Muzeum prezentowany jest dorobek artystyczny osób niepełnosprawnych skupionych wokół Fundacji „Sprawni Inaczej”, z którą NMM współpracuje od 15 lat. Charakter prac autorów jest niepowtarzalny: wszystkie są rękodziełem i we wszystkich zamknięte są emocje, talent i wrażliwość autorów.Wystawę otworzył zastępca dyrektora NMM ds. merytorycznych, dr Marcin Westphal. Na wernisażu, wśród zaproszonych gości byli Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu oraz Apoloniusz Łysejko, zastępca prezesa Towarzystwa Przyjaciół NMM.

– Osoby niepełnosprawne biorą udział w życiu społecznym, pracują zawodowo i tworzą dzieła sztuki. Mamy nadzieję, że ta wystawa i jej niezwykłe eksponaty zainspirują do codziennego pokonywania barier, ale też uprzedzeń wobec osób niepełnosprawnych. – mówi kurator wystawy, Barbara Wojczuk-Krystek z Działu Edukacji NMM.

Częścią wystawy jest film prezentujący historie podopiecznych Fundacji „Sprawni Inaczej”. Film prezentuje jak wielki potencjał tkwi w niepełnosprawnych artystach i jak ogromna jest ich wewnętrzna siła, która każe walczyć o własną godność, samodzielność oraz rozwój talentów.

Przed wernisażem w Spichlerzach na Ołowiance odbył się tradycyjny kiermasz, na którym można było kupić rękodzieła podopiecznych Fundacji „Sprawni Inaczej”. Cały dochód ze sprzedaży został przeznaczony na funkcjonowanie Fundacji „Sprawni Inaczej”, która w tym roku świętuje 30-lecie swojej działalności.

6 grudnia 2019 r. w Spichlerzach na Ołowiance odbyło się również seminarium „Niepełnosprawni wśród nas”, podczas którego eksperci różnych dziedzin pracujący z osobami niepełnosprawnymi podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Rozmawiano o tym, na czym polega „dobra współpraca” z osobami o różnych rodzajach i stopniach niepełnosprawności, jak niwelować przeszkody i bariery w życiu osób niepełnosprawnych, na czym polega terapia zajęciowa, czego osoby „zdrowe” uczą się od osób niepełnosprawnych i czy w ogóle trzeba stosować pojęcie „niepełnosprawności”.


„Dwa światy” – wystawa czasowa
7.12.2019 – 15.09.2020
Spichlerze na Ołowiance

Dwa światy - plakat wystawy