• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Pink Weiss: piersi są najważniejsze!

Październik od wielu lat uznawany jest na całym świecie za Miesiąc Świadomości Raka Piersi (Breast Cancer Awareness Month). Razem z Nereidą z obrazu Wojciecha Weissa przypominamy, że najważniejsze jest zdrowie, a regularne badania piersi mogą uratować życie.

 

Wojciech Weiss uwielbiał kobiety i pięknie je malował. Jego Nereida – jedna z bohaterek nowej wystawy czasowej ma uważne, zmysłowe spojrzenie, żółtą spódniczkę i niebieskie korale na szyi. Opis obrazu sugeruje, że uwagę widza przyciągać ma intensywna kolorystyka dzieła oraz zarys morza w tle. Jednak tym, co wzbudza prawdziwe zainteresowanie jest piękny biust dziewczyny.

 

W związku z „Różowym październikiem” rozpoczynamy akcję: „PinkWeiss”. W sobotę, w oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, w którym będzie miała miejsca akcja, pierwszych trzydzieści pań, dostanie w prezencie notes z wizerunkiem kobiety.

Akcję rozpoczynamy 5 października 2019 roku, od Spichlerzy na Ołowiance, gdzie w Galerii Morskiej mieści się wystawa „Dwa morza Wojciecha Weissa” i czeka na zwiedzających piękna Nereida.

 

Terminy akcji „PinkWeiss” w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku:

  • Spichlerze na Ołowiance (Gdańsk) – 5 października 2019
  • Ośrodek Kultury Morskiej (Gdańsk) – 12 października 2019
  • Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków (Tczew) – 19 i 20 października 2019
  • statek muzeum „Dar Pomorza” (Gdynia) – 26 października 2019
  • Muzeum Rybołówstwa (Hel) – 26 października 2019

 

Mamy nadzieję, że każda z obdarowanych notesem pań nie tyko zawita na wystawę „Dwa morza Wojciecha Weissa”, ale też będzie pamiętała o regularnej kontroli piersi.

 

Wystawa „Dwa morza Wojciecha Weissa” w Narodowym Muzeum Morskim prezentuje kolekcję prac marynistycznych artysty nabytych od Jego rodziny, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.

 

Październik Miesiącem Świadomości Raka Piersi, Dwa morza Wojciecha Weissa, Nereida, ok. 1935, Wojciech Weiss


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego