• Oddziały muzeum biorące udział w Nocy Muzeów 2024 będą zamknięte w godzinach dziennych w dniach 18 i 19 maja, z wyjątkiem Muzeum Rybołówstwa w Helu. Szczegółowe godziny otwarcia: oddziały gdańskie, oddziały spoza gdańska
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Zajęcia edukacyjne na wystawie „Dwa morza Wojciecha Weissa”

„Tropiciele kolorów” – lekcja muzealna

Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, jak wszechstronnym artystą był Wojciech Weiss, jakie tematy należały do jego ulubionych przedstawień i porównają nabytą wiedzę z kolekcją obrazów na wystawie czasowej w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Tytułowi „tropiciele” będą mieli za zadanie odnaleźć stosowane przez artystę kolory i motywy i przypasować je do wystawy.

Cel zajęć: przybliżenie twórczości Wojciecha Weissa, budowanie wrażliwości artystycznej, podtrzymywanie i rozwijanie zdolności manualnych, rozwój świadomości ekologicznej. Lekcja polecana jest także dla szkół specjalnych lub klas integracyjnych ze względu na zadania sensoryczne – zajęcia realizowane są za pomocą różnorodnych środków plastycznych.

Odbiorcy: klasy 1-3
Czas trwania: 60 minut
Miejsce: Spichlerze na Ołowiance

Zamów lekcję

Warsztaty plastyczne 60+ (malarstwo Wojciecha Weissa)

Twórczość Wojciecha Weissa. Malarstwo inspirowane twórczością literacką. Symbole w malarstwie. Tematy podejmowane przez artystę to głównie pejzaże i akty, ale powstawały również kompozycje o charakterze symbolicznym, często bezpośrednio inspirowane prozą Stanisława Przybyszewskiego. Uczestnicy warsztatów również zainspirują się twórczością literacką i tematyką marynistyczną. Inspiracją będzie utwór Stanisława Przybyszewskiego „Nad morzem” i pejzaże morskie Wojciecha Weissa: „Nicea – morze”, „Znowu wicher” („Morze II Wiatr”) i „Burza”. Zainspirowani akwarelami Weissa w warsztatach plastycznych skoncentrujemy się na jednej z najtrudniejszych technik malarskich – akwareli. Powstaną transparentne, „zwiewne” mariny na „czerpanym papierze”.

Odbiorcy: osoby w wieku 60+
Czas trwania: 3 godziny
Miejsce: Spichlerze na Ołowiance
Cena: 9 zł od osoby
Zapisy przyjmujemy na adres mailowy: edukacja@nmm.pl