→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

“Odkryj zakryte!”. Warsztaty archeologiczne w CKWS

Co łączy archeologa podwodnego z watą cukrową? Jak prezentuje okręt “Wicher” w trójwymiarze? Czy można zeskanować mieszkańca Tczewa i czym podlewa się zabytki? Na wszystkie pytania odpowiemy podczas warsztatów archeologicznych 14 września 2019 roku w Centrum Konserwacji Wraków Statków.

Rodzinny piknik archeologiczny pt. “Odkryj zakryte!”, odbędzie się w ramach 27 Europejskich Dni Dziedzictwa, wspólnej inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej. Projekt EDD to najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu, w którym zaangażowane instytucje kultury promują historię i zabytki ważnych miejsc.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku po raz kolejny bierze udział w wydarzeniu. – Tym razem mieszkańcom Tczewa, miasta, gdzie znajdują się dwa oddziały NMM, przybliżymy tajemnice pracy archeologa podwodnego oraz konserwatora zabytków: dwóch ważnych dla naszej instytucji profesji – mówi Maria Jaroszewska z Działu Edukacji NMM. – Każdy z gości będzie mógł sprawdzić jak w rzeczywistości wygląda poszukiwanie zabytków pod wodą i na klasycznych wykopaliskach, digitalizowanie eksponatów oraz ich konserwacja. Wszystkich chętnych zapraszamy do przymierzenia stroju nurka, skręcenia lin na prawdziwym torze powroźniczym, najodważniejszych do zeskanowania własnej osoby w formacie 3D.

Podczas pikniku naukowego zaprezentujemy też cyfrowy wrak ORP “Wicher” – okrętu, który od września 1939 roku, zbombardowany przez Niemców, spoczywa na dnie Bałtyku oraz pochodzące z niego zabytki. – To prawdziwa gratka np. dla pasjonatów historii II wojny światowej. Tak bliskie spotkania z zabytkiem są w rzeczywistości muzealnej niemożliwe – mówi Marcin Westphal, zastępca dyrektora ds. merytorycznych NMM – Podczas pikników naukowych staramy się naszym gościom przybliżyć historię, opowiadając ją zabytkami – świadkami wydarzeń sprzed lat.

14 września 2019 roku, w ramach pikniku archeologicznego odbędzie się także zwiedzanie CKWS z przewodnikiem. Najmłodsi zwiedzający będą mogli wykonać rysunki naskalne oraz gliniane ozdoby, a każdy z gości dostanie pamiątkową przypinkę i “morską” watę cukrową. Partnerem naszych warsztatów w tczewskim CKWS jest Faktoria z Pruszcza Gdańskiego, a patronem medialnym wydarzenia Radio Tczew.

Odkryj zakryte