• Statek-muzeum „Dar Pomorza” będzie otwarty w dniu 29.06.2024. od godz. 10:00 do 14:30, następnie od godz. 16:00 do 18:00. Przerwa w sprzedaży biletów od godz. 13:30 do 16:00
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

„Inspiracje” – warsztaty plastyczne 60+ (OKM – Gdańsk)

Zajęcia odbywają się w poniedziałek, dwa razy w miesiącu i trwają trzy godziny. Warsztaty plastyczne są połączone ze zwiedzaniem ekspozycji Narodowego Muzeum Morskiego. Uczestnicy zajęć – pod kierunkiem plastyka i muzealnych edukatorów, poznają różne techniki plastyczne (malarstwo, rysunek, akwarelę, węgiel, malarstwo na szkle, gwasz) i stworzą prace inspirowane wystawami NMM, morzem oraz regionem gdańskim.

Zapraszamy seniorów na cykliczne, 3-godzinne zajęcia, odbywające się w poniedziałki, dwa razy w miesiącu.
Karnet całoroczny: 150 zł lub pojedyncze wejście 9 zł/osoba.
Zapisy przyjmujemy na adres mailowy: edukacja@nmm.pl, w terminie do 30 września 2019 r.


Harmonogram zajęć:

28.09.2019
Plener malarski na nabrzeżu Ołowianki (w przypadku brzydkiej pogody w Galerii Morskiej w Spichlerzach na Ołowiance)
Zajęcia rozpoczynają się plenerem malarskim pt. „Statki nad Motławą”. Obserwujemy zmieniające się krajobrazy, pracujemy nad zagadnieniami światła i koloru, uchwyceniem ruchu wody i zmieniającego się oświetlenia nabrzeża. Wzorując się na impresjonistach i postimpresjonistach przenosimy ulotne wrażenia na płótno. Powstają barwne kompozycje pejzażowe w technice akrylu.

07.10.2019
„Mokwa znany i mniej znany”
W oparciu o wystawę czasową z 2003 r. zapoznamy się z twórczością malarską i graficzną największego polskiego marynisty. Odwiedzimy Galerię Morską, następnie w warsztatach plastycznych skoncentrujemy się na jednej z najtrudniejszych technik malarskich – akwareli. Powstają transparentne „zwiewne” mariny na „czerpanym papierze”.

28.10.2019
„Obrazy z kresek, czyli opowieść o rysunku”
Historia rysunku, termin i próby definicji, narzędzia i techniki rysunkowe. Rysunkowy Gdańsk widziany oczami Antoniego Suchanka, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy marynistów, założyciela Koła Marynistów Polskich. Powstaną rysunki piórkiem, węglem i suchymi pastelami.

18.11.2019
William Turner, malarz żywiołów
Opowieść o artyście, który malował światłem. William Turner to największy malarz angielskiego romantyzmu, prekursor impresjonizmu i symbolizmu. Skoncentrujemy się na technice olejnej. Powstaną wyobrażenia morskiego krajobrazu na płóciennym podobraziu.

02.12.2019
„Polskie malarki o morzu”
Zapoznamy się z twórczością malarek, przywołujących w swoich pracach tematykę marynistyczną (m. in. z obrazami Michaliny Krzyżanowskiej i B. Rychter – Janowskiej). Artystki dorastały w epoce kiedy uniwersytety i uczelnie artystyczne otwarte były głównie dla mężczyzn, a liberalizacja sztywnych przepisów postępowała bardzo powoli.
Technika: akryl lub suchy pastel.

16.12.2019
„Sgraffito – wiesz co to takiego? A to gdańska wizytówka”
Sgraffito to technika dekoracji ściennej znana już w starożytności, bardzo popularna w renesansie i… powojennym Gdańsku. Choć wykorzystywana też w innych miastach, u nas stosowana była na największą w Polsce skalę. Dowód? Kamienice na Długiej i Długim Targu. Ale nie tylko – sgraffito zdobi elewacje wielu gdańskich budynków, wystarczy tylko poszukać. Odbędziemy wirtualny spacer po Gdańsku ze slajdami i rzutnikiem.
Stworzymy papierowe wielowarstwowe sgraffito.

13.01.2020 – zajęcia odwołane!
Zimowe kompozycje morskie w bieli – technika collage
Odwiedzimy wystawę „Łodzie Ludów Świata”, zapoznamy się z tradycyjnymi społecznościami (należą do nich choćby Inuici z Grenlandii), dowiemy się skąd pochodzi kajak. Po powrocie do warsztatów plastycznych powstaną inspirowane wystawą zimowe kompozycje morskie w technice collage.

27.01.2020
Martwa natura z elementami morskimi
Krótki wykład o „historii” martwej natury i czołowych przedstawicielach tego gatunku malarskiego. Podczas zajęć warsztatowych powstaną prace malarskie techniką pastelu olejnego.

10.02.2020
Tajemnica ceramiki z wizerunkami żaglowców w NMM
Odwiedzimy Spichlerze na Ołowiance, zapoznając się z kolekcją ceramiki Narodowego Muzeum Morskiego. W warsztatach plastycznych zakotwiczymy przy wygodnych stołach, by przy pomocy pędzli i farb do ceramiki tworzyć unikatową porcelanę gdańską.

24.02.2020
Podwodne światy Pawła Cichonia
Opowieść o artyście, który malował morze z wyobraźni. Skoncentrujemy się na jednej z trudniejszych technik malarskich – akwareli. Powstaną transparentne wyobrażenia fantastycznego świata wypełnionego morskimi roślinami i stworzeniami – glonami, ukwiałami, rybami, groźnymi hybrydami – na czerpanym papierze.

09.03.2020
Akwarela, – a gwasz. Twórczość Mariana Mokwy i Antoniego Suchanka.
Przywołujemy twórczość najwybitniejszych polskich marynistów, odwiedzimy Galerię Morską, by po raz kolejny obejrzeć prace wyżej wymienionych artystów. Podczas zajęć powstają gwaszowe i akwarelowe pejzaże wiślane.

23.03.2020
Romantyczna twórczość Iwana K. Ajwazowskiego
Ajwazowski zapisał się jako najwybitniejszy piewca morza XIX -wiecznej Rosji. Łączył tradycję klasycznego układu kompozycji krajobrazowych z realistyczną wiernością szczegółów. Jego twórczość będzie pretekstem do rozważań o zasadach kompozycyjnych.

06.04.20
Starogdański Żuraw czyli linoryty w sepii
Kolejnym miejscem naszej wyprawy będzie wnętrze starego Żurawia, poznamy życie w dawnym Gdańsku, dowiemy się jak działał dawny dźwig portowy. Po powrocie do warsztatów plastycznych stworzymy matryce z architekturą Żurawia, które następnie odbijemy za pomocą wałka introligatorskiego.

20.04.2020
Marynistyka w ekslibrysie
Ekslibris – miniatura graficzna. Wysublimowany ze sztuki i poniekąd wyjęty z czasu artystycznego, jakże często głęboko tkwiący w rzeczywistości dziejowej losów człowieka. Technika mieszana.

04.05.2020
Twórczość Michaliny Krzyżanowskiej. Malarstwo akrylowe
Odwiedzamy Galerię Morską NMM w poszukiwaniu obrazów Michaliny Krzyżanowskiej. Krzyżanowska malowała wyłącznie techniką olejną, najczęściej pejzaże. Stworzyła cykl obrazów przedstawiających rozbudowę portu w Gdyni. Była członkinią Koła Marynistów Polskich. Powstaną szkice malarskie dźwigów portowych.

18.05.2020
Twórczość Meli Muter. „Burza w porcie”
Mela Muter to wyjątkowa artystka, która obok Olgi Boznańskiej zaliczana jest do najwybitniejszych przedstawicielek sztuki polskiej we Francji. Jest to malarka, która chętnie i często podejmowała tematy morskie. Technika dowolna.

15.06.2020
Twórczość Wojciecha Weissa. Malarstwo inspirowane twórczością literacką. Symbole w malarstwie.
Weiss malował akty, pejzaże, w tym wiele znad Bałtyku i Morza Śródziemnego.
Jego malarstwo z początku przesycone dekadenckim klimatem, później charakteryzuje się dominacją barw białych, a następnie wzbogaca się kolorystycznie. Tematy podejmowane przez artystę to głównie pejzaże i akty, ale powstają również kompozycje podszyte symboliką, często bezpośrednio inspirowane prozą Stanisława Przybyszewskiego. My również zainspirujemy się twórczością literacką. Posłużymy się techniką akrylu.

29.06.2020
Twórczość Jana Cybisa. Koloryzm w malarstwie
Jan Cybis to współzałożyciel Komitetu Paryskiego. Malował martwe natury, pejzaże, akty. Był wyznawcą koloryzmu. Namalujemy łodzie rybackie w przestrzeni sali wystawowej „Łodzie ludów świata”.

„Inspiracje” – warsztaty plastyczne 60+

[contact-form-7 id="22324" title="Formularz - Wyślij wiadomość do administratora"]