• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Program dla rodzin 2019/2020

Zapraszamy rodziny do niebanalnego spędzenia czasu w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Serdecznie witamy rodziny z dziećmi w wieku 5-8 lat. Czekają nas podchody, zagadki, eksperymenty, spacery, szukanie ukrytych przedmiotów – a miejsc do schowania przeróżnych skarbów i wskazówek mamy w naszym muzeum wiele!


Jak ugryźć złote jabłko, czyli gry i zabawy dworskie
22 września 2019
Spichlerze na Ołowiance
Na wielkim obrazie, który możecie znaleźć w Spichlerzach na Ołowiance, namalowane zostały różne postacie, jakie można było spotkać nawet na… królewskim dworze. Czy są tam rycerze i damy? Co trzyma w ręku król Kazimierz Jagiellończyk? Czy król na noc odkładał koronę pod poduszkę? Kim jest tajemnicza kolorowa postać u stóp tronu i jaki specjalny przywilej był jej przyznany?
Tego i innych ciekawostek z królewskiego dworu dowiecie się podczas zabawy w Spichlerzach. Wcielając się w rycerzy i damy, przeniesiemy się w świat królów i królowych. Ułożymy opowieść o Czarnym Rycerzu, zagramy w grę „Zgaduj-zgadula” i rozegramy… dworski mecz.

Detektywi w Żurawiu
27 października 2019
Żuraw
BRAK WOLNYCH MIEJSC, ZAPRASZAMY W GRUDNIU!
Kapryśnej burmistrzance Petronelci zaginął perłowy naszyjnik. Służba przeszukała już cały dom – od piwnic do wielkich strychów i nic nie znalazła. Jednak w tajemniczym liście odczytano pierwszą wskazówkę – wiadomo, że złodzieje ukryli swój łup w Żurawiu. Na szczęście burmistrz Hieronim zatrudnił detektywa – a raczej… całą brygadę detektywów. Już wiecie, że to Wy będziecie szukać naszyjnika? Jak prawdziwi eksperci, musicie odnaleźć perły Petronelci, kierując się kolejnymi wskazówkami i przemierzając zakamarki Żurawia. Jeśli wam się uda, czeka was nagroda, jeśli nie… Ale czemu ma się nie udać?!? A więc – dalej, dzielna drużyno!

Wodne Życzenia Świąteczne
15 grudnia 2019
Ośrodek Kultury Morskiej
Marzenia niekiedy się spełniają, czasem malutkie, czasem ogromne. A może ktoś z Waszego otoczenia ma jakieś życzenia, które właśnie Wy możecie spełnić? Często wystarczy dobre słowo, uśmiech, mała pomoc – nawet wyniesienie śmieci! Przed naszym spotkaniem macie już pierwsze zadanie – wybierzcie kogoś, kogo ucieszą miłe życzenia w formie liściku lub rysunku. A w Ośrodku Kultury Morskiej poznamy historie o spełnionych marzeniach dzieci z różnych krajów i przyozdobimy świąteczne kartki z własnoręcznie wykonanego papieru czerpanego.

Piracki napad kolorami
19 kwietnia 2020
Statek-muzeum „Sołdek”
ZAJĘCIA ODWOŁANE
Witamy na pokładzie statku, który pływał prawie 1500 razy. „Sołdek” tym razem zostanie opanowany przez piratów, którzy zapragną ożywić jego wnętrza barwami. Czekają Was kolorowe zabawy – łowienie morskich stworków, budzenie leniwego kuka, „łapanie” statków. Ładownię „Sołdka” przyozdobimy własnoręcznie zrobionymi plakatami w bajecznych kolorach. Spróbujemy poskładać mapę skarbów i dowiedzieć się, co zostało ukryte gdzieś na statku.

Flaga zmienną jest
2 maja 2020
Spichlerze na Ołowiance (z nabrzeżem)
ZAJĘCIA ODWOŁANE
Zapraszamy na rodzinne spotkanie – tym razem w sobotę, w Święto Flagi – nasza zabawa będzie trwała od 11:00 do 15:00, a gry i zabawy będą miały miejsce nie tylko w Spichlerzach, ale i na nabrzeżu. Odwiedzimy wystawę czasową „Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków”, poczujemy ducha tamtej epoki, wcielając się w różne postaci uczestniczące lub będące świadkami zaślubin Polski z morzem. Odszukamy zatopiony pierścień generała Hallera, zagramy w grę podłogową, poruszając się po mapie przedwojennej Polski, sprawdzimy, jak ubierali się plażowicze z dawnych lat. Na nabrzeżu będzie można zrelaksować się w ciekawej scenerii.
Uwaga: impreza bez ograniczeń wiekowych i limitu osób. Godziny rozszerzone: od 11:00 do 15:00.

Wspomnień dawnych czar
21 czerwca 2020
Statek-muzeum „Dar Pomorza”
ZAJĘCIA ODWOŁANE
Wyobraźcie sobie, że pływająca szkoła zmienia się w statek wycieczkowy. Gdzie byśmy spali? Kto by nam przygotowywał posiłki? A co serwowano na wycieczkowcach? Jakie miejsca najchętniej byście odwiedzili i dlaczego? W jakie zabawy grano na świeżym powietrzu 80 lat temu? Czy na dawnych transatlantykach płacono za pobyt… kota?
Zapraszamy na przygody z dawnych czasów na pokładzie „Daru Pomorza”!

 


Informacje praktyczne:
Rezerwacje na adres: edukacja@nmm.pl
Czas trwania: od 11.00 do 13.00
Zajęcia dla dzieci w wieku 5-8 lat
Cennik: 20 zł (bilet do 5 osób) za 1 spotkanie