• Spichlerze na Ołowiance i statku-muzeum "Sołdek" w dniu 24.09.2022 r. w związku z festynem będą czynne dla zwiedzających w godz. 10:00-18:00 (prom kursuje w godzinach 12:00-20:00)
• Mostek kapitański wraz ze skrzydełkami na statku-muzeum "Sołdek" w dniach 24-25.09.2022 r. z powodu prac remontowych, będzie niedostępny dla zwiedzających
• Prom "Motława" w dniach 27-28.09.2022 r. nie kursuje. Za utrudnienia przepraszamy
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

IX Spotkanie Forum Dziedzictwa Sztuki Inżynieryjnej – o sztuce i technice

13 czerwca 2019 roku w Ośrodku Kultury Morskiej rozpoczęło się IX Spotkanie Forum Dziedzictwa Sztuki Inżynieryjnej. Pierwszy z dwóch dni spotkania poświęcony był prezentacji doświadczeń muzealnych związanych z zarządzaniem statkami-muzeami oraz ich funkcjonowaniem w przestrzeni publicznej oraz problematyce pomorskiego dziedzictwa sztuki inżynieryjnej.

Dyrektor Robert Domżał, witając gości spotkania podkreślił techniczny charakter oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego – Nasze muzeum to nie tylko Gdańsk i nie tylko wyspa Ołowianka, gdzie znajdują się Spichlerze i stoi statek-muzeum „Sołdek”. To także Muzeum Rybołówstwa w Helu, „Dar Pomorza” w Gdyni, Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. – podkreślił dr Robert Domżał, zapraszając gości do najmłodszego oddziału NMM, tczewskiego Centrum Konserwacji Wraków Statków.

Prezes Stowarzyszenia Muzeów Sztuki Inżynieryjnej i dyrektor Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, dr hab. Michał Woźniak, zaznaczył, że tegoroczna dziewiąta edycja Forum Dziedzictwa Sztuki Inżynieryjnej przypada dokładnie w trzecią rocznicę pierwszego spotkania, które miało miejsce w 2016 roku w Gliwicach.

Podczas spotkania przewijał się temat kontrastu między muzeami techniki i sztuki. Dyrektor Michał Woźniak podkreślił sztuczność tej dychotomii, odwołując się do wspólnego znaczenia obu tych określeń: – Między słowami sztuka i technika nie ma żadnej opozycji. Zarówno łacińskie „ars”, jak i greckie „techne” oznaczały „umiejętność” bądź efekt pracy ludzkich rąk. Jeszcze w starożytności sztuka i technika w zasadzie tworzyły jedność – podkreślił dr Woźniak.

Po sesji referatów i wystąpień pierwszego dnia Forum, m.in. dr inż. Waldemara Affelta z Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS o dziedzictwie Mostu Tczewskiego oraz dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni Tomasza Miegonia o pierwszym polskim okręcie podwodnym ORP „Sokół”, uczestnicy spotkania udali się na oprowadzanie kuratorskie po statku-muzeum „Sołdek”.