• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Morskie Muzeum na wakacje 2019

Latem morze ma wiele odcieni i kolorów. Tak samo różnorodna jest w tym roku nasza oferta edukacyjna na wakacje! Zapraszamy do Gdańska, Tczewa i Kątów Rybackich, jeśli chcecie poznawać świat morskich przygód pod opieką edukatorów. Jeżeli zdecydujecie się na wizytę w innym z naszych oddziałów, także z radością Was powitamy!

Na letnie zajęcia w Gdańsku zapraszamy do: Ośrodka Kultury Morskiej, Żurawia, Spichlerzy i na statek muzeum „Sołdek”. W Spichlerzach na wyspie Ołowiance na odkrycie czekają ciekawostki podwodnej archeologii, świat zatopionych statków, okrętów i łodzi oraz gra muzealna o przygodach marynarzy rzecznych flotylli. Żuraw będzie „bazą wypadową” podróżników po gdańskich zaułkach, na statku muzeum „Sołdek” przemierzycie metalowe labirynty w poszukiwaniu tajemniczych urządzeń, a w Ośrodku Kultury Morskiej zostaniecie mianowani na odkrywców i ekologów!

W tczewskim Muzeum Wisły rozegracie grę poświęconą największej polskiej rzece, a w Centrum Konserwacji Wraków Statków… pomieszacie wszystkie kolory lata!

Goście Muzeum Zalewu Wiślanego w pięknych Kątach Rybackich dowiedzą się, czym zajmowali się mieszkańcy tych terenów, czyli jak łowiło się ryby i budowało łodzie na początku XX wieku!


WAKACJE W GDAŃSKU

Spichlerze na Ołowiance:

50 lat bałtyckich tajemnic
24 czerwca – 5 lipca
Podczas zajęć poznamy tajemnice wraków statków, które przez setki lat skrywały się na dnie Morza Bałtyckiego. Jaka jest ich historia? Dlaczego zatonęły oraz jak zostały odkryte? Kim byli ludzie, którzy na nich pływali? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, to zapraszamy na wakacyjną lekcję muzealną, podczas której staniecie się odkrywcami archeologicznych ciekawostek i poznacie życie codzienne dawnych marynarzy.

Monitorowy zawrót głowy
5 sierpnia – 16 sierpnia
Zapraszamy na wystawę poświęconą formowaniu się Polskiej Marynarki Wojennej u zarania niepodległości. Podczas wakacyjnych zajęć odbędziemy podróż w czasie – wszystko za sprawą gry muzealnej, która zabierze nas 100 lat w przeszłość. Na zakończenie spróbujemy sił w grach planszowych przygotowanych specjalnie z myślą o dawnych marynarzach rzecznych.

Statek muzeum „Sołdek”

Projektujemy ekologiczny plakat
1 lipca – 5 lipca; 26 sierpnia – 30 sierpnia
Zapraszamy na zajęcia o ekologii morza, związane z wystawą czasową „Plastikowe morze”. Dowiemy się, jak niewidoczny plastik szkodzi morskim organizmom i czy możemy go całkowicie usunąć z mórz i oceanów. Spróbujemy oczyścić wydmę i posegregować znalezione na niej śmieci. Zaprojektujemy także ekologiczny plakat z plastikowych kubków, kartonowych pudełek, słomek i innych materiałów.

Zagadki węglem i parą pisane
22 lipca – 2 sierpnia
Zapraszamy na aktywne zwiedzanie statku muzeum „Sołdek”, w czasie którego poznamy zakamarki starego parowca i rozwiążemy zadania związane z jego konstrukcją. Odszukamy dawne urządzenia, rozpoznamy dziwne dźwięki i dowiemy się m.in. do czego służyła radiostacja, a do czego telegraf maszynowy. Sprawdzimy także, czy koło sterowe obracało się w obie strony i jakimi ścieżkami chodził pan kapitan.

Żuraw:

Żółw i lokomotywa. Pokręć się po Gdańsku!
19 sierpnia – 30 sierpnia
Zapraszamy na wakacyjne spacery po uliczkach starego Gdańska. Naszą przygodę rozpoczniemy spod historycznego Żurawia, „pokręcimy” się i pomyszkujemy po zakątkach naszego miasta, rozpoznając ukryte symbole, tajemnicze ślady, słowem – historie zaklęte w rzeźbach i budynkach. Dowiemy się, jak dawni gdańszczanie spędzali lato, czym pachniał stary Gdańsk i kto należał do orszaku Neptuna. Letnią wędrówkę skończymy także pod Żurawiem, który będzie naszym stałym drogowskazem.

Ośrodek Kultury Morskiej:

Ekolog w podróży
8 lipca – 19 lipca
Jak najszybciej opłynąć świat? Oczywiście odwiedzając wystawę „Łodzie ludów świata”! Z zapamiętanych wypraw do Włoch, Wielkiej Brytanii, Kanady, Peru i innych krajów stworzymy makiety portowych miast, zamków i pałaców. A wszystko z kartonowych, ekologicznych klocków wielokrotnego użytku. Tektura to nie tylko makulatura, a my się przy okazji nauczymy dbać o nasze środowisko.

    Spichlerze na Ołowiance Statek-muzeum „Sołdek” Ośrodek Kultury Morskiej Żuraw
Tydzień Wakacji Termin        
I 24.06 – 28.06 50 lat bałtyckich tajemnic       
II 1.07 – 5.07 50 lat bałtyckich tajemnic  Projektujemy ekologiczny plakat    
III 8.07 – 12.07     Ekolog w podróży  
IV 15.07 – 19.07     Ekolog w podróży  
V 22.07 – 26.07   Zagadki węglem i parą pisane    
VI 29.07 – 2.08   Zagadki węglem i parą pisane    
VII 5.08 – 9.08 Monitorowy zawrót głowy      
VIII 12.08 – 16.08 Monitorowy zawrót głowy      
IX 19.08 – 23.08       Żółw i lokomotywa. Pokręć się po Gdańsku!
X 26.08 – 30.08   Projektujemy ekologiczny plakat   Żółw i lokomotywa. Pokręć się po Gdańsku!


Wakacje w gdańskich oddziałach – informacje praktyczne:
Grupy zorganizowane, od poniedziałku do piątku, do 25 osób
Czas trwania: 60 minut
Godziny zajęć: 11.00 i 13.00
Cena: 6 zł od dziecka, 1 zł od opiekuna
dla dzieci w wieku 6-12 lat
Rezerwacja: edukacja@nmm.pl


WAKACJE W TCZEWIE
24 czerwca – 30 sierpnia

Muzeum Wisły w Tczewie:

Bitwa o rzekę
Jak zostać władcą rzeki? Nie jest to proste zadanie. Potrzebna będzie współpraca całej drużyny oraz wiedza o Wiśle i geografii Polski, a nawet wykazanie się niektórymi umiejętnościami żeglarskimi. Na najlepszych czekają nagrody! Przy okazji – w ten niecodzienny sposób – poznamy wystawy w Muzeum Wisły.

Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie:

Wszystkie kolory tęczy
Jak działa pryzmat? Kiedy możemy zobaczyć tęczę i z jakich kolorów się składa? Zapraszamy na niezwykłą zabawę z kolorami. Bawiąc się kolorami, będziemy barwić, przelewać i mieszać. Zbadamy także, jakie tajemnice skrywa czarna barwa!

Wakacje w tczewskich oddziałach – informacje praktyczne:
Grupy zorganizowane, od poniedziałku do piątku, do 20 osób
Czas trwania: 60 minut
Godziny zajęć: 10.00 i 11.30
Cena: 6 zł od dziecka, 1 zł od opiekuna
dla dzieci w wieku 6-12 lat
Rezerwacja: edukacja.ckws@nmm.pl


WAKACJE W KĄTACH RYBACKICH
24 czerwca – 30 sierpnia

Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich
Zapraszamy na letnie oprowadzanie po Muzeum Zalewu Wiślanego. Zwiedzający poznają historię rybołówstwa i szkutnictwa, będą mieli okazję zobaczyć nie tylko jednostki, które dawniej pływały po Zalewie, ale także oryginalny warsztat szkutniczy z okolic Łaszki. Dodatkową atrakcją będzie działająca maszyna powroźnicza oraz pełen opis wykorzystywanych w powroźnictwie narzędzi. Odwiedzające nas grupy będą mogły obejrzeć również wystawę czasową poświęconą Zygmuntowi Choreniowi – słynnemu polskiemu konstruktorowi żaglowców.

Wakacje w Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich – informacje praktyczne:
Oprowadzania od poniedziałku do piątku
Bilety:
Normalny – 6 zł
Ulgowy – 4 zł
Przewodnik:
Grupa do 30 osób – 25 zł
Grupa powyżej 30 osób – 35 zł

Środa – wstęp bezpłatny (opłata tylko za przewodnika)
Rezerwacja: m.zalewu@nmm.pl