• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Tęczowo w Galerii Morskiej

Od 31 maja 2019 r. w Galerii Morskiej w Spichlerzach na Ołowiance – siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, będzie można zwiedzać wystawę pt. „Tęczowy brzeg. Malarstwo Czesława Tumielewicza”. To już XVII odsłona cyklu „Polscy artyści o morzu”.

Na wystawie prezentowane zostaną prace Czesława Tumielewicza – emerytowanego profesora gdańskiej ASP – powstałe w ostatniej dekadzie i wyrażające fascynacje artysty polskim wybrzeżem. Nie zabraknie więc obrazów przedstawiających porty w Helu, Kuźnicy, Jastarni, Łebie, Jantarze, Kątach Rybackich, Kołobrzegu i Trójmieście, często urozmaicone przedstawieniem statków i łodzi rybackich. Obrazy prezentują również widoki piaszczystych plaż i odpoczywających nad morzem wczasowiczów, którzy opalają się w łódkach, łowią ryby z pomostu bądź odwiedzają pobliskie kawiarenki. Na wystawie znajdą się też dwie martwe natury – jedna ze sprzętem rybackim, druga z owocami, obie zaprezentowane na tle morza – oraz autoportret artysty, również ukazany na tle morskiego brzegu. Stylistyka prac Czesława Tumielewicza z lekkim przymrużeniem oka odwołuje się do konwencji realizmu magicznego. Chociaż nurt ten w malarstwie należy do wielkiej rodziny sztuki przedstawiającej, to obfituje zarazem w elementy fantastyczne, wzbogacające obraz o wątki symboliczne, stanowiące swoiste dopełnienie całości i podkreślające wieloznaczność przedstawienia. Przedmioty, które możemy rozpoznać i nazwać – statek, drzewo, budynek – są w pewnej mierze odrealnione, uproszczone, uporządkowane i zgeometryzowane. Obrazy utrzymane zostały w żywej, śmiałej kolorystyce. Dominuje tu głęboka czerwień, szafir w odcieniu lapis lazuli, pomarańczowy, zielony, żółty, błękitny, fioletowy oraz czerń i biel. – Profesor Tumielewicz nie boi się śmiałych kontrastów kolorystycznych, zestawia ze sobą barwy podstawowe: czerwień z żółtym bądź żółty z niebieskim – sięga też po barwy dopełniające, gdzie obok niebieskiego występuje pomarańczowy, a czerwonego – zielony. – objaśnia Liliana Giełdon, kierownik Dział Sztuki Marynistycznej w NMM – Nie można oprzeć się wrażeniu, że tworzenie dostarcza mu wiele radości. I ten radosny nastrój udziela się widzowi.

Wystawie towarzyszy katalog zawierający reprodukcje wszystkich prezentowanych na wystawie prac, wydany w formacie i szacie graficznej ustalonej dla całego cyklu „Polscy artyści o morzu”. Wystawa potrwa do 1 września 2019 r.


„Tęczowy brzeg. Malarstwo Czesława Tumielewicza” – wystawa czasowa
31.05.2019 – 1.09.2019
Spichlerze na Ołowiance

Tęczowy brzeg. Malarstwo Czesława Tumielewicza