→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Noc Muzeów 2019 – rekord frekwencji mimo mgły!

10184 tylu gości odwiedziło podczas Nocy Muzeów oddziały naszego Muzeum, które brały udział w tegorocznej imprezie. Rekord frekwencji padł na “Sołdku” i w Spichlerzach, goście tłumnie odwiedzili też gdyński “Dar Pomorza”. Cieszy też frekwencja w tczewskim Centrum Konserwacji Wraków Statków oraz Muzeum Wisły i w helskim Muzeum Rybołówstwa.

– Lądowanie w Normandii, klasyczne oprowadzanie kuratorskie, eksperymenty w Centrum Konserwacji Wraków Statków i tajemnice przemytu na “Darze Pomorza”. Do tego helskie Muzeum Rybołówstwa piękniejsze nocą niż za dnia. Nasi goście dostali szeroką ofertę do wyboru – mówi dr Robert Domżał, dyrektor NMM – Podczas tegorocznej Nocy Muzeów pobiliśmy własne rekordy frekwencji. Dziękujemy wszystkim gościom, którzy nas odwiedzili i obiecali, że wrócą albo za rok albo za dnia. Czekamy!

Ze względu na przypadającą w tym roku 75 rocznicę inwazji Aliantów w Normandii, Ołowianka na jedną noc zamieniła się w brytyjski port, w którym alianccy żołnierze przygotowywali się do wyzwolenia Francji spod niemieckiej okupacji. Statek-muzeum “Sołdek” został przemianowany na aliancki transportowiec, a nabrzeże zaroiło się od żołnierzy i sprzętu amerykańskiej 2 Dywizji Pancernej. Pod muzeum pojawiły się m.in. jeepy i ciężarówki Dodge z czasów II Wojny Światowej, a rekonstruktorzy z grupy Hell on Wheels w mundurach US Army opowiadali gościom o czasach i życiu ludzi, których sylwetki odtwarzają. Mgła nad Motławą i zainscenizowane odgłosy bombardowań dodały całej imprezie niezwykłego klimatu.

W Spichlerzach na Ołowiance dużym zainteresowaniem cieszyło się również klasyczne oprowadzanie po wystawie czasowej “Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej” oraz pokaz filmu o budowie przedwojennego transatlantyku M.S. “Piłsudski”.

“Dar Pomorza” na jedną noc stał się statkiem pełnym morskich legend oraz opowieści o kontrabandzie, a gmach Centrum Konserwacji Wraków Statków wypełniły eksperymenty i pokazy nowoczesnych technik konserwacji, stosowanych przez pracowników NMM przy pracy.

Zwiedzający Muzeum Rybołówstwa w Helu mogli się przekonać, że nocą muzeum ożywa, a widok na Zatokę Pucką z wieży jest najpiękniejszy właśnie wieczorem.