• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Ptolemeusz, św. Jerzy i pistolety z zamkiem kołowym – seminarium dla konserwatorów

11 i 12 kwietnia 2019 roku odbędzie się seminarium „Konserwacja obiektów metalowych oraz łączonych”. To już IV edycja spotkania branży konserwatorskiej instytucji kultury.

Uczestnicy seminarium pierwszego dnia spotkają się w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Natomiast program w drugim dniu zostanie zrealizowany w Ośrodku Kultury Morskiej, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

– Tegoroczne spotkanie koncentruje się wokół teraźniejszości i przyszłości obiektów metalowych i łączonych w kolekcjach muzealnych – zaznacza dr Katarzyna Schaefer, zastępca kierownika Działu Konserwacji Muzealiów NMM i koordynator seminarium – Przyszłość zbiorów muzealnych zależy od postępu w technice konserwacji zabytków, wynikającego z powstawania nowych i rozwijania obecnych metod ochrony konserwatorskiej – mówi Katarzyna Schaefer – Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk jest ważna w każdej branży. Mamy nadzieję, że nasze spotkanie ułatwi stworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń oraz da możliwość zapoznania się z efektami prac innych ośrodków.

Podczas tegorocznego seminarium fachową wiedzą i doświadczeniem dzielić będzie się wielu gości. Mateusz Biborski z Laboratorium Archeometalurgii i Konserwacji Zabytków Instytutu Archeologii UJ opowie, jak dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod mikroskopowych, można stwierdzić, co łączy Kossaka z Ptolemeuszem. Władysław Weker z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie przybliży historię konserwacji strzelby skałkowej, a Beata Miazga z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, przedstawi problem konserwacji Kaptorgi z Opola Groszowic – zabytku o złożonej strukturze materiałowej. Katarzyna Schaefer i Piotr Dziewanowski z Działu Konserwacji Muzealiów NMM przygotowali wystąpienie pt. „Wyzwania dotyczące konserwacji kolekcji pistoletów z zamkiem kołowym jako przykład konserwacji obiektów łączonych”. Po raz drugi w historii seminarium odbędzie się również sesja posterowa, na której zaprezentowane zostaną m.in.: zagadnienia związane z warunkami przechowywania żelaznych zabytków archeologicznych (Aleksandra Rowińska), prace konserwatorskie przy schronach z kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach (Piotr Sworzeń) i dylematy pojawiające się podczas konserwacji obiektów z materiałów łączonych tj. kość słoniowa i metal (Elżbieta Kuraś). Przedstawiony zostanie również projekt konserwatorsko-badawczy renesansowej figury Św. Jerzego realizowany przez Muzeum Narodowe w Gdańsku we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim oraz firmą GC Laser Systems z Chicago.

Szczegółowy program seminarium (plik PDF)

Konserwacja obiektów metalowych oraz łączonych