• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Goście z Narwiku

W dniach 24-26 lutego 2019 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku odwiedził dyrektor muzeum norweskiego Terje Flaaten-Stokkan wraz z przedstawicielami Zarządu tejże placówki. Goście zwiedzili tczewskie: Centrum Konserwacji Wraków Statków i Muzeum Wisły w Tczewie.

Muzeum Żeglugi Północnej Norwegii („Nordnorsk Fartoyvernsenter”) mieści się w miejscowości Gratangen koło Narviku i jest jednym z najlepszych muzeów w Europie, związanych z tematyką dziedzictwa morskiego.

Celem wizyty norweskich gości było zapoznanie się z ofertą naszego Muzeum oraz rozmowa o przyszłych, wspólnych projektach naukowych i wystawienniczych. Norweska instytucja zajmuje się dokumentacją i konserwacją zabytkowych statków, głównie jednostek rybackich. Jest zainteresowana rozwijaniem technik wystawienniczych, nowych technologii, w tym rekonstrukcji zabytków metodą 3D. Natomiast Narodowe Muzeum Morskie chciałoby podnosić kompetencje w zakresie rekonstrukcji i renowacji zabytkowych jednostek drewnianych. Obie placówki zamierzają w najbliższym czasie podpisać list intencyjny o współpracy.