→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Goście z Narwiku

W dniach 24-26 lutego 2019 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku odwiedził dyrektor muzeum norweskiego Terje Flaaten-Stokkan wraz z przedstawicielami Zarządu tejże placówki. Goście zwiedzili tczewskie: Centrum Konserwacji Wraków Statków i Muzeum Wisły w Tczewie.

Muzeum Żeglugi Północnej Norwegii (“Nordnorsk Fartoyvernsenter”) mieści się w miejscowości Gratangen koło Narviku i jest jednym z najlepszych muzeów w Europie, związanych z tematyką dziedzictwa morskiego.

Celem wizyty norweskich gości było zapoznanie się z ofertą naszego Muzeum oraz rozmowa o przyszłych, wspólnych projektach naukowych i wystawienniczych. Norweska instytucja zajmuje się dokumentacją i konserwacją zabytkowych statków, głównie jednostek rybackich. Jest zainteresowana rozwijaniem technik wystawienniczych, nowych technologii, w tym rekonstrukcji zabytków metodą 3D. Natomiast Narodowe Muzeum Morskie chciałoby podnosić kompetencje w zakresie rekonstrukcji i renowacji zabytkowych jednostek drewnianych. Obie placówki zamierzają w najbliższym czasie podpisać list intencyjny o współpracy.