• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

„Konserwacja obiektów metalowych oraz łączonych” – seminarium w gdańskich muzeach

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku oraz Muzeum Narodowe w Gdańsku zapraszają na 4. edycję seminarium „Konserwacja obiektów metalowych oraz łączonych”. Tegoroczne spotkanie, poświęcone teraźniejszości oraz przyszłości obiektów metalowych i łączonych w kolekcjach muzealnych, odbędzie się 11 i 12 kwietnia 2019 roku.

Uczestnicy seminarium pierwszego dnia spotkają się w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Natomiast program w drugim dniu zostanie zrealizowany w Ośrodku Kultury Morskiej, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Kwestia kontroli warunków panujących wewnątrz oraz na zewnątrz budynków mobilizuje konserwatorów do zmiany podejścia do pracy. Priorytetem jest udoskonalanie sposobów utrzymywania odpowiedniej wilgotności oraz temperatury na ekspozycji i w magazynach oraz opracowywanie nowych strategii w obszarze zastosowania powłok zabezpieczających i profilaktyki konserwatorskiej.

– Bycie konserwatorem muzealnym to ciągłe poznawanie eksponatów na nowo. Żeby móc je zrekonstruować i wiedzieć, jak zabezpieczyć je dla przyszłych pokoleń, trzeba wiedzieć z czego i jak zostały wykonane. Przyszłość zbiorów muzealnych zależy od postępu w technice konserwacji zabytków, wynikającego z powstawania nowych i rozwijania obecnych metod ochrony konserwatorskiej – mówi Katarzyna Schaefer, zastępca kierownika Działu Konserwacji Muzealiów w NMM – Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk jest ważna w każdej branży. Mamy nadzieję, że nasze spotkanie umożliwi konserwatorom, pracownikom naukowym, kuratorom, studentom stworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń oraz da możliwość zapoznania się z efektami prac innych ośrodków.

Wkrótce szczegóły dotyczące możliwości rejestracji i szczegółów programu.

Kontakt do organizatorów seminarium:
Katarzyna Schaefer – Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku – k.schaefer@nmm.pl
Catia Wesolowska – Muzeum Narodowe w Gdańsku – c.wesolowska@mng.gda.pl

Konserwacja obiektów metalowych oraz łączonych