• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Dziewczyny na fali, czyli Dni Kobiet w Muzeum

W Narodowym Muzeum Morskim uważamy, że kobiety i morze to najlepsze połączenie. Ponad połowa pracowników w naszym muzeum to dziewczyny. Kobiety piastują w instytucji ważne stanowiska, zajmując się ruchem zabytków, dbając o dziedzictwo morskie, usuwając rdzę z najcenniejszych eksponatów, walcząc ze świdrakiem, prowadząc unijne projekty i budując kolejne oddziały.

Morze, nauka i kobiety
Aby uczcić muzealny pierwiastek kobiecy, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza serdecznie na specjalne, dwudniowe wydarzenie, poświęcone osiągnięciom kobiet w różnych dziedzinach życia, powiązanych z morzem. – Spotkanie podzieliliśmy na dwa dni – mówi dr Katarzyna Schaefer z Działu Konserwacji Muzealiów NMM, która przygotowała spotkanie. – 8 marca spotykamy się w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku, a 9 marca – przenosimy się do tczewskiego Centrum Konserwacji Wraków Statków. Zaprosiliśmy świetnych gości. To ekspertki w swoich dziedzinach, kobiety, dla których ważna jest pasja, które swoje życie zawodowe, i nie tylko zawodowe, dedykują morzu i nauce.

8 marca 2019 roku spotkamy się w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku
Wśród wyjątkowych gości – pań, które podzielą się historią swego życia, znajdą się m.in.: Magdalena Lesiewicz (prezes Fundacji „Onkorejsy – wybieram życie”, Barbara Paplińska (Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk, nurek zawodowy), Marta Sziłajtis-Obiegło (absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu, żeglarka) oraz Iwona Pawliczka (Specjalizuje się w dziedzinie biologii i ekologii ssaków morskich. Kieruje zespołem Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego).

Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną szansę skorzystania z życiowych doświadczeń naszych gości i podjęcia decyzji dotyczących własnej edukacji czy zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych. Prelegentki podzielą się z uczestnikami wiedzą o tym, jak nie rezygnować ze swoich marzeń, kiedy na drodze do realizacji naszych planów pojawią się nieprzewidziane sytuacje – na przykład poważne problemy ze zdrowiem.

W ramach wydarzenia uczestnicy będą mogli skorzystać z darmowych konsultacji i porozmawiać z doradcami zawodowymi z Centrum Rozwoju Talentów w Gdańsku oraz Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku na temat rozwoju własnej ścieżki kariery.

9 marca 2019 roku świętujemy nadal w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie
W tczewskim CKWS muzealne konserwatorki: specjalistki od rdzy, konserwacji drewna, operatorki specjalistycznych sprzętów, takich jak muzealne skanery i rentgeny, opowiedzą o drodze, jaką przeszły, aby podjąć pracę w Dziale Konserwacji Muzealiów NMM. Naszymi gośćmi specjalnymi będą Maria Dryhub i Andrzej Stański, autorzy książki – bajkowej podróży po rzece Wiśle pt. „Szaman z rzeki. Opowieści wiślane”. Maria Dryhub to pierwowzór bajkowej bohaterki, animator kultury, wodniaczka, uczestniczka flisów i festiwali wiślanych. Andrzej Stański – wodniak, historyk i podróżnik – znany jest ze swojego społecznego zaangażowania w rozwój tradycyjnego szkutnictwa rzecznego.

Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, przygotowując kosmetyki z naturalnych produktów. Dodatkowo przygotowywana jest wystawa posterowa, która podsumuje osiągnięcia kobiet w różnorodnych dziedzinach życia.

Harmonogram (plik pdf)


Wstęp na oba wydarzenia jest darmowy.
Rejestracja grup pod adresem: edukacja@nmm.pl (Gdańsk) i edukacja.ckws@nmm.pl (Tczew).
W sprawie szczegółów prosimy kontaktować się z koordynatorką wydarzenia Katarzyną Schaefer: k.schaefer@nmm.pl


Prelegentki:

Barbara Paplińska – Swerpel
Na co dzień zajmowała się prognozowaniem falowania na Bałtyku w Instytucie Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku. Jej hobby to m. in. nurkowanie, należy do Gdańskiego Klubu Płetwonurków Posejdon. Dzięki zamiłowaniu do nurkowania, brała udział wraz z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku w podwodnych badaniach archeologicznych na wrakach Miedziowiec czy Solen. Podróże służbowe czy też nurkowe pozwoliły jej odwiedzić wiele miejsc na świecie np. Senegal, Indonezję, Tajlandię, Indie, Kenię, Australię czy Karaiby.

Magdalena Lesiewicz
Politolog, ukończyła 3 kierunki studiów podyplomowych, w tym Master Business of Administration oraz założycielka fundacji OnkoRejs. Po przebytej chorobie onkologicznej zaczęła żyć bardzo aktywnie i dla innych. W styczniu 2014 roku zaczęła pisać bloga waRiAtKowo, o tym jak nie zwariować podczas choroby i mimo wszystko cieszyć się życiem. W styczniu 2015 roku po raz pierwszy pojawił się u niej pomysł rejsów dla osób onkologicznych. Przy poparciu osób znających żywioł wielkiej wody, pomysł poważnie zaczął nabierać kształtów wielkiej akcji. Magda Lesiewicz tworząc Onkorejs chciała pokazać całemu światu, a przede wszystkim osobom, które zmagały lub zmagają się z chorobą, że rak jest chorobą przewlekłą i trzeba walczyć o życie, w każdej chwili korzystając z każdej danej nam minuty.

Marta Sziłajtis–Obiegło
Kapitan jachtowy, najmłodsza Polka, która samotnie opłynęła świat, wyróżniona nagrodą Rejs Roku 2009, uhonorowana dyplomem Kapitana Żeglugi Wielkiej Honoris Causa, laureatka nagrody Tony’ego Halika, główna pomysłodawczyni i kapitan zimowej wyprawy do Murmańska i rejsu etapowego jachtem dookoła Skandynawii. Urodziła się w Poznaniu, związana jest jednak bardzo mocno z Gdynią. W wieku 19 lat została najmłodszym kapitanem jachtowym z tzw. starym patentem. W 2008 roku wyruszyła w samotny rejs dookoła świata. Trasa rejsu prowadziła z Wenezueli przez Morze Karaibskie, Kanał Panamski, Pacyfik, Północną Australię, Ocean Indyjski i Południowy Atlantyk. Mówią, że jest to najbardziej uparta kobieta na polskich pokładach.

Dr Iwona Pawliczka vel Pawlik
Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, kierunku oceanografia, ze specjalnością oceanografia biologiczna. Zatrudniona w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii UG w Helu w zespole Prof. Krzysztofa Skóry, założyciela i długoletniego Kierownika placówki. Odpowiedzialna za działalność badawczą, edukacyjną i ochronną dotyczącą bałtyckich ssaków morskich. W 2016 roku objęła funkcję Kierownika placówki, gdzie kontynuuje dotychczasową działalność. Uczestniczka wielu krajowych i międzynarodowych ekspedycji oraz projektów badawczych i edukacyjnych poświęconych ssakom morskim, a także projektu czynnej ochrony foki szarej. Autorka i współautorka wielu publikacji, ekspertyz i ocen. Ekspert krajowy w międzynarodowych ciałach doradczych jak HELCOM, ASCOBANS, MARINE NATURA2000 czy ICES, dedykowanych ochronie ssaków morskich. Współautorka krajowego Programu Ochrony Morświna oraz projektu programu ochrony foki szarej.

Dziewczyny na fali, czyli Dni Kobiet w Muzeum