→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

50 lat eksperymentu “Meduza” – konferencja w Narodowym Muzeum Morskim

16 listopada 2018 r. Gdański Klub Płetwonurków POSEJDON, przy Gdańskim Oddziale PTTK, przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim, pod patronatem Komisji Działalności Podwodnej, przy Zarządzie Głównym PTTK, zaprasza na konferencję historyczną z okazji 50-lecia eksperymentu Meduza.

W 1967 r. Antoni Dębski przeprowadził pierwsze eksperymenty z “kabiną nurkową” Meduza. W listopadzie 1968 r. grupa nurków z udziałem Jerzego Kulińskiego, Aleksandra Lassaud oraz Bogdana Bełdowskiego przeprowadziła pionierskie w Polsce (J. Cousteau rozpoczął swoje eksperymenty w 1962 r.) zanurzenie batyskafem Meduza II konstrukcji Antoniego Dębskiego. Nurkowanie trwało tydzień i zakończyło się dekompresją trwającą 22,5 godziny.

Poczynania grupki entuzjastów zyskały zainteresowanie kierownictwa Przedsiębiorstwa Robót Czerpalnych. Uznano, że pomysł prób z kabiną “Meduza” może znaleźć zastosowanie w pracach podwodnych PRCiP prowadzonych w górskich hydroelektrowniach. Wykorzystanie kabiny nowej generacji może wydatnie skrócić czas ich prowadzenia przez kumulację czasu dekompresji nurków po wykonaniu prac na głębokościach większych niż 10 metrów.

Ile czasu spędzili pod wodą nurkowie, jak wytrzymali wysokie ciśnienie atmosferyczne podczas prac podwodnych i dlaczego nie powiódł się ekonomiczny efekt eksperymentu – o tym i o innych aspektach, związanych z projektem “Meduza” opowiedzą prelegenci, zaproszeni na konferencję w Narodowym Muzeum Morskim.

Więcej informacji o konferencji, która odbędzie się 16.11.2018 r. w Spichlerzach na Ołowiance https://www.facebook.com/events/275390956649820/


Program spotkania:

 

10.00 Powitanie przez  Dyrektora NMM, Jerzego Litwina uczestników konferencji
10.15 Prezentacja “Powstanie i pierwsze zanurzenie Meduzy” kpt. Jerzy Kuliński (Batynauta)
11.00 “Meduza na tle ówczesnych eksperymentów na świecie” Wojciech Kwidziński (Historical Diving Society)
11.45 “Meduza – dzieje po eksperymencie” Karina Kowalska kustosz Muzeum Nurkowania w Warszawie
12.30 “Trendy techniczne w obecnych pracach i badaniach podwodnych” mgr Mariusz Ozga
13.30 Przerwa i poczęstunek
14.00 Zwiedzanie muzeum

50 lat eksperymentu "Meduza - konferencja w Narodowym Muzeum Morskim