• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 12 maja 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Przygody Kapitana Szarady. Warsztaty weekendowe dla dzieci i rodzin (CKWS – Tczew)

Kapitan Szarada wyrusza w rejs po Krainie Nauki. Jeśli chcesz poznać świat fizyki, chemii, matematyki, astronomii, informatyki, biologii i geografii – udaj się z nami wielką naukową podróż! Jeśli lubisz wykonywać doświadczenia, tworzyć własne projekty, chcesz zdobywać coraz więcej wiedzy i przy okazji dobrze się bawić, to jest to rejs dla Ciebie. Nie zwlekaj! Przygoda czeka!

Kapitan Szarada zaprasza ciekawe świata dzieci w wieku od 7 do 10 lat na fascynujące warsztaty do Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Spotykać się będziemy raz w miesiącu w weekendy w godzinach 10:30-12:00. W zajęciach mogą też wziąć udział rodzice. O datach kolejnych spotkań będziemy informowali uczestników warsztatów najpóźniej dwa tygodnie przed kolejnymi zajęciami.

Zgłoszenia (i ogólny kontakt): edukacja.ckws@nmm.pl.

Koszt warsztatów: 6 zł / dziecko (karnet za wszystkie zajęcia: 50 zł) lub 15 zł / rodzina (karnet za wszystkie zajęcia: 100 zł)


Harmonogram zajęć na rok szkolny 2018/2019:

20 października 2018: Marynarze – odkrywcy
Marynarze, wyruszając w dalekie podróże, odkrywali nowe lądy, rośliny i zwierzęta. Często spotykali się z rzeczami, których nigdy wcześniej nie widzieli. Jak je wtedy opisywali? W jaki sposób powinno się opisywać nowe odkrycia oraz doświadczenia? O tym na naszych pierwszych zajęciach, na których ocenimy, ile dawni żeglarze mieli w sobie z naukowców oraz omówimy całoroczny plan warsztatów.

10 listopada 2018: Zaszyfrowana przygoda
Umiecie wysłać wiadomość alfabetem Morse’a? Wiecie jak działała Enigma używana w czasie II wojny światowej? Na listopadowych warsztatach dowiedzie się, czy statki – a dokładnie ich bandery na masztach – mogą przekazać nam jakąś wiadomość. Nauczymy się wspólnie kilku szyfrów, a może nawet jakiś stworzymy wspólnie. Będzie również okazja do wykorzystania ich w praktyce podczas zabawy.

2 grudnia 2018: Gwiazdy wskazują drogę
Jak korzystać z mapy? Do czego służy kompas? Jak trafić do celu, gdy nie mamy ze sobą telefonu i nawigacji GPS? W grudniu poszukamy odpowiedzi na te pytania. Każdy samodzielnie będzie mógł wykonać własny kompas i sprawdzić, jaki wpływ ma na niego prąd elektryczny.

26 stycznia 2019: Dlaczego statki nie toną?
Czy statki utrzymują się na wodzie dzięki napięciu powierzchniowemu tak jak nartniki? Jak napędzane są statki i łodzie? Dowiemy się tego robiąc doświadczenia fizyczne! Urządzimy również zawody zrobionych przez siebie statków.

9 lutego 2019: Programuj do celu
Jakie urządzenia elektroniczne znajdują się na współczesnych statkach? Czy, aby bezpiecznie wyznaczyć trasę statku, trzeba umieć programować? W lutym zamienimy się w programistów i wyznaczymy bezpieczną trasę do macierzystego portu Kapitana Szarady!

23 marca 2019: Co kryje woda?
Czy w morzach i rzekach znajdziemy tylko ryby i rośliny? Czy na świecie jest dużo pitnej wody? Jak oczyścić wodę i czy należy ją oszczędzać? Tego wszystkiego dowiemy się w marcu. Sprawdzimy też, co dzieje się z rybami, gdy pływają w brudnej wodzie.

27 kwietnia 2019: Dieta na statku
Co je na statku marynarz? Jakie składniki są najważniejsze w diecie, również tej na lądzie? Czy możliwa jest hodowla roślin na statku? Dzięki wykonanym na warsztatach doświadczeniom, spróbujemy odpowiedzieć na te pytania i sprawdzić, jakie tajemnice ukrywają rośliny. A pomoże nam w tym prywatny mikroskop Kapitana Szarady!

25 maja 2019: Co łączy syreni śpiew z falami?
Czy fale możemy zobaczyć tylko na morzu? Czy jesteśmy w stanie zobaczyć każdą falę? Jakie materiały mogą przenosić fale? Sprawdzimy to na majowych warsztatach. Porozmawiamy również przez telefon, do którego użycia nie potrzeba prądu.

1 czerwca 2019: Ostatnia opowieść
Na ostatnich zajęciach podsumujemy cały rok spotkań z Kapitanem Szaradą. Wspólnie stworzymy morską opowieść i przygotujemy specjalny teatrzyk, z którym pożeglujemy na… wakacje!

 

Przygody Kapitana Szarady. Warsztaty weekendowe dla dzieci i rodzin