• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Lubię poniedziałki. Warsztaty plastyczne 60+ (OKM – Gdańsk)

Zapraszamy seniorów na cykliczne, 3-godzinne zajęcia, odbywające się w poniedziałki, dwa razy w miesiącu. Warsztaty plastyczne połączone ze zwiedzaniem wystaw Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Uczestnicy zajęć – pod kierunkiem plastyka – poznają różne techniki plastyczne (malarstwo, rysunek, akwarelę, węgiel, malarstwo na szkle, gwasz) i stworzą prace inspirowane muzealnymi wystawami, morzem oraz regionem gdańskim.

Zgłoszenia (i ogólny kontakt): edukacja@nmm.pl.

Koszt warsztatów: 6 zł / osoba (karnet za wszystkie zajęcia: 150 zł)


Harmonogram zajęć:

29.09.2018
Plener malarski na nabrzeżu Ołowianki (w przypadku brzydkiej pogody – w Galerii Morskiej w Spichlerzach na Ołowiance)
Zajęcia rozpoczną się plenerem malarskim pt. „Szepty kamieniczek nad Motławą”. Będziemy obserwowali zmieniające się krajobrazy, pracowali nad zagadnieniami światła i koloru, uchwyceniem ruchu wody i zmieniającego się oświetlenia nabrzeża. Wzorując się na impresjonistach i postimpresjonistach, przeniesiemy nasze ulotne wrażenia na płótno. Powstaną barwne kompozycje pejzażowe w technice akrylu.

15.10.2018
Mokwa znany i mniej znany
Zapoznamy się z twórczością malarską i graficzną największego polskiego marynisty. Odwiedzimy Galerię Morską Narodowego Muzeum Morskiego. Następnie w warsztatach plastycznych skoncentrujemy się na jednej z najtrudniejszych technik malarskich – akwareli. Powstaną transparentne „zwiewne” mariny na „czerpanym papierze”.

29.10.2018
Obrazy z kresek, czyli opowieść o rysunku
Historia rysunku, termin i próby definicji, narzędzia i techniki rysunkowe. Rysunkowy Gdańsk widziany oczami Antoniego Suchanka – jednego z najwybitniejszych polskich malarzy marynistów, założyciela Koła Marynistów Polskich. Powstaną rysunki piórkiem, węglem i suchymi pastelami.

12.11.2018
William Turner – malarz żywiołów
Opowieść o artyście, który malował światłem. William Turner to największy malarz angielskiego romantyzmu, prekursor impresjonizmu i symbolizmu. Skoncentrujemy się na technice olejnej. Powstaną wyobrażenia morskiego krajobrazu na płóciennym podobraziu.

26.11.2018
Polskie malarki o morzu
Zapoznamy się z twórczością malarek przywołujących w swoich pracach tematykę marynistyczną (m.in. Michalina Krzyżanowska i B. Rychter–Janowska). Artystki dorastały w epoce, kiedy uniwersytety i uczelnie artystyczne otwarte były głównie dla mężczyzn, a liberalizacja sztywnych przepisów postępowała bardzo powoli. Technika: akryl lub suchy pastel.

10.12.2018
Sgraffito – wiesz co to takiego? To gdańska wizytówka!
Sgraffito to technika dekoracji ściennej znana już w starożytności, bardzo popularna w renesansie i powojennym Gdańsku. Choć wykorzystywana też w innych miastach, u nas stosowana była na największą w Polsce skalę. Sgraffito zdobi elewacje wielu gdańskich budynków, wystarczy tylko poszukać. Odbędziemy wirtualny spacer po Gdańsku, a potem stworzymy papierowe, wielowarstwowe sgraffito.

7.01.2019
Zimowe kompozycje morskie w bieli – technika collage
Odwiedzimy wystawę „Łodzie Ludów Świata”, zapoznamy się z egzotycznymi ludami (np. Inuitami z Grenlandii) i dowiemy się skąd pochodzi kajak. Po powrocie do warsztatów plastycznych powstaną inspirowane wystawą zimowe kompozycje morskie w technice collage.

21.01.2019
Martwa natura z elementami morskimi
Krótki wykład o historii martwej natury i czołowych przedstawicielach tego gatunku malarskiego. Podczas zajęć warsztatowych powstaną prace malarskie techniką pastelu olejnego.

4.02.2019
Tajemnica ceramiki z wizerunkami żaglowców
Odwiedzimy Spichlerze na Ołowiance i zapoznamy się z kolekcją ceramiki Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W warsztatach plastycznych zakotwiczymy przy wygodnych stołach, by przy pomocy pędzli i farb do ceramiki stworzyć unikatową porcelanę gdańską.

25.02.2019
Podwodne światy Pawła Cichonia
Opowieść o artyście, który malował morze z wyobraźni. Skoncentrujemy się na jednej z trudniejszych technik malarskich – akwareli. Powstaną transparentne wyobrażenia fantastycznego świata wypełnionego morskimi roślinami i stworzeniami – glonami, ukwiałami, rybami, groźnymi hybrydami – na „czerpanym papierze”.

4.03.2019
Akwarela i gwasz. Twórczość Mariana Mokwy i Antoniego Suchanka
Przywołamy twórczość najwybitniejszych polskich marynistów – odwiedzimy Galerię Morską, by po raz kolejny obejrzeć ich prace. Podczas zajęć powstaną gwaszowe i akwarelowe pejzaże wiślane.

18.03.2019
Romantyczna twórczość Iwana K. Ajwazowskiego
Ajwazowski zapisał się jako najwybitniejszy piewca morza XIX-wiecznej Rosji. Łączył tradycję klasycznego układu kompozycji krajobrazowych z realistyczną wiernością szczegółów. Jego twórczość będzie pretekstem do rozważań o zasadach kompozycyjnych.

1.04.2019
Gdański Żuraw, czyli linoryty w sepii
Kolejnym miejscem naszej wyprawy będzie wnętrze starego Żurawia. Poznamy życie w dawnym Gdańsku i dowiemy się m.in. jak działał dawny dźwig portowy. Po powrocie do warsztatów plastycznych stworzymy matryce z architekturą Żurawia, które następnie odbijemy za pomocą wałka introligatorskiego.

15.04.2019
Marynistyka w ekslibrysie
Ekslibris – miniatura graficzna. Wysublimowany ze sztuki i poniekąd wyjęty z czasu artystycznego, jakże często głęboko tkwiący w rzeczywistości dziejowej losów człowieka… Technika mieszana.

29.04.2019
Twórczość Michaliny Krzyżanowskiej. Malarstwo akrylowe
W poszukiwaniu obrazów Michaliny Krzyżanowskiej, ponownie zawitamy do Galerii Morskiej NMM. Krzyżanowska malowała wyłącznie techniką olejną, najczęściej pejzaże. Stworzyła cykl obrazów przedstawiających rozbudowę portu w Gdyni. My też spróbujemy stworzyć szkice malarskie dźwigów portowych.

13.05.2019
Twórczość Meli Muter – „Burza w porcie”
Mela Muter to wyjątkowa artystka, która obok Olgi Boznańskiej zaliczana jest do najwybitniejszych przedstawicielek sztuki polskiej we Francji. Jest to malarka, która chętnie i często podejmowała tematy morskie. Technika dowolna.

27.05.2019
Twórczość Wojciecha Weissa. Malarstwo inspirowane twórczością literacką. Symbole w malarstwie ODWOŁANE
Tematy podejmowane przez artystę to głównie pejzaże i akty, ale powstawały również kompozycje podszyte symboliką, często bezpośrednio inspirowane prozą Stanisława Przybyszewskiego. My również zainspirujemy się twórczością literacką. Wykorzystamy technikę akrylu.

10.06.2019
Twórczość Jana Cybisa. Koloryzm w malarstwie
Jan Cybis to współzałożyciel Komitetu Paryskiego. Malował martwe natury, pejzaże i akty. Był wyznawcą koloryzmu. Namalujemy łodzie rybackie w przestrzeni sali wystawowej „Łodzie ludów świata”.

24.06.2019
Władysław Ślewiński – największy poeta wśród polskich malarzy. Studium martwej natury
Ślewiński, wprowadzając martwą naturę do historii polskiego malarstwa jako równoprawny temat osiągnął w tym rodzaju twórczości absolutne mistrzostwo. My też stworzymy akrylowo-pastelowe martwe natury.

 

Lubię poniedziałki. Warsztaty plastyczne 60+