• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Zapraszamy na Fischmarkt!

18 sierpnia 2018 roku, w ostatnią sobotę Jarmarku Dominikańskiego, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Północnokaszubska Grupa Rybacka oraz Stowarzyszenie Pomerank przy wsparciu Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego, będą organizatorami Fishmarktu – inscenizacji tradycyjnego targu rybnego w Gdańsku. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku również na Fischmarkt zaprasza: bierzemy udział w imprezie i zaprezentujemy, to, co mamy najlepsze i to, co łączy się z tematyką wydarzenia!

Organizowany po raz trzeci Fischmarkt to nawiązująca do tradycji targów rybnych impreza. Do Gdańska zawitają, wypełnione rybami łodzie pomeranki, będzie można spróbować swoich sił w rzemiośle rybackim oraz posłuchać opowieści o pracy na morzu i niezwykłych zwyczajach społeczności nadmorskiej. Ekipa Narodowego Muzeum Morskiego czekać będzie na gości w namiocie ustawionym na wyspie Ołowiance, tuż obok napisu „Gdańsk” od godziny 12.00!

Podczas Fischmarktu przedstawimy wiersze, czyli tradycyjne wiklinowe sieci do połowu ryb. Wyplatane, te z południa Polski, ale też bardzo egzotyczne – prosto z Chin. Będzie też można podejrzeć muzealnych specjalistów przy pracy. Nasi konserwatorzy zaprezentują prawdziwy hit: narzędzie rybackie – wierszę z czasów krzyżackich, pochodzącą z wykopalisk w centrum Gdańska i pokażą, jakiego skupienia wymaga ich praca. Najmłodszymi gośćmi zajmie się nasz Dział Edukacji – Zapraszamy na połów ryb za pomocą magnetycznej wędki. Specjalnie też z okazji Fischmarktu stworzymy przenośny „morski mural”, czyli sporych rozmiarów tablicę, która zostanie wypełniona rozmaitymi rodzajami ryb, wykonanymi w dowolnej technice plastycznej – mówi Barbara Wojtczuk-Krystek z Działu Edukacji – Świat dziecięcej wyobraźni i świat podwodny doskonale razem się sprawdzają. To będzie Fisch-art na Fischmarkt!


Sobota, 18 sierpnia 2018 roku, Gdańsk – Ołowianka SCENA

12.00 – Otwarcie
12.15-13.35 – Manijôcë + prezenatacja 4 muzeów
13.40-14.00 – Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice
14.05-14.35 – Orkiestra Dęta z Jastarni
14.40-15.10 – Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice
15.15-15.45 – Orkiestra Dęta z Jastarni
15.45-16.00 – Rybak z Pomeranki
16.15-16.30 – Mirek Kuklik, Dyrektor Muzeum
16.30-17.30 – Fucus
17.40 – Zakończenie