• Statek-muzeum „Dar Pomorza” będzie otwarty w dniu 29.06.2024. od godz. 10:00 do 14:30, następnie od godz. 16:00 do 18:00. Przerwa w sprzedaży biletów od godz. 13:30 do 16:00
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Dwie wystawy o „De Jonge Seerp” w Holandii

25 maja 2018 roku w Hannemahuis Museum w Harlingen odbyło się otwarcie wystawy pt. „Een droom … aan duigen” opartej na zabytkach ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, pochodzących z wraka statku „De Jonge Seerp”.

Statek zatonął w roku 1791 na Zatoce Gdańskiej i był badany przez archeologów z NMM w latach 1985 – 2006. Z wraka pozyskano ponad 11 tysięcy zabytków. Portem macierzystym statku było właśnie Harlingen z tego miasta pochodził także szyper jednostki Johannes Leenderts. Na wystawie prezentowanych jest 49 zabytków z „De Jonge Seerp” oraz kopia pieczęci z herbem Harlingen pozyskanej z wraka. W otwarciu wystawy z NMM uczestniczyli dyrektor dr inż. Jerzy Litwin oraz dr Tomasz Bednarz zajmujący się historią statku „De Jonge Seerp”.

Pięćdziesiąt cztery zabytki z wraka statku „De Jonge Seerp” prezentowane są także od 25 maja br. w Fries Scheerpvaart Museum w Sneek w ramach wystawy „Weer boven water”. W ten oto sposób zabytki z kolekcji NMM jednocześnie stanowią podstawę dwóch wystaw czasowych prezentowanych do początku października br. w Holandii. Partnerzy holenderscy przygotowali w ramach wystaw specjalny film opowiadający historię statku „De Jonge Seerp” i jego katastrofy na Zatoce Gdańskiej. W Harlingen w sierpniu tego roku będzie miał miejsce finał The Tall Ships Races, w regatach tych weźmie udział m.in. polski bryg „Fryderyk Chopin”. W Harlingen spodziewanych jest ponad 300 tysięcy turystów, a organizatorzy wystaw o statku „De Jonge Seerp” zainstalują w porcie w Harlingen specjalny kontener z pokazem filmu o „De Jonge Seerp” zachęcając tym samym turystów do odwiedzenia ich muzeum i poznania historii tego statku.

[contact-form-7 id="22324" title="Formularz - Wyślij wiadomość do administratora"]