• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

ORP „Wicher” w trójwymiarze

Zagrał w filmie, bronił Helu, zbombardowany we wrześniu 1939 roku przez Niemców spoczywał na dnie Bałtyku jako obiekt zabytkowy. ORP „Wicher”, pierwszy polski kontrtorpedowiec, zostanie zdigitalizowany przez ekipę specjalistów z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Już we wrześniu będziemy mogli podziwiać trójwymiarowy model polskiego niszczyciela na stronach Wirtualnego Skansenu Wraków.

W ramach projektu Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej ekipa, złożona z pracowników Działu Digitalizacji oraz nurków-archeologów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, spędzi tydzień na Zatoce Gdańskiej, w okolicach Helu, przeprowadzając dokumentację fotograficzną i fotogrametryczną polskiego niszczyciela ORP „Wicher”. Przeprowadzenie dokumentacji pozwoli na wykonanie trójwymiarowego modelu wraka. – Jest to innowacyjne przedsięwzięcie, ponieważ po raz pierwszy opracowywać będziemy tak duży obiekt – mówi dr Tomasz Bednarz, kierownik Działu Digitalizacji z NMM – ORP „Wicher” to zdecydowanie największy spośród wykonywanych przez nas modeli oraz pierwszy polski obiekt, który będziemy digitalizować. Dodatkowo okręt ma niezaprzeczalną wartość historyczną, jako pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej.

ORP „Wicher”, który w służbie w polskiej Marynarce Wojennej znajdował się od 1930 roku, w latach międzywojennych pełnił funkcję jednostki flagowej Dywizjonu Kontrtorpedowców, odwiedzając wiele zagranicznych portów z kurtuazyjnymi wizytami. Stanowił też eskortę dla odbywającego wizytę w Estonii prezydenta Mościckiego. Na swoim pokładzie gościł wracającego z leczenia Józefa Piłsudskiego, wziął również udział w filmie „Rapsodia Bałtyku”. 3 września 1939 roku „Wicher”, który jako jedyny niszczyciel miał bronić polskiego Wybrzeża, został zbombardowany w niemieckim nalocie. W okresie powojennym wystające ponad powierzchnię wody części wraku zostały wysadzone przez polskich minerów. Podwodna część ORP „Wicher” wciąż spoczywa na dnie Zatoki Gdańskiej w pobliżu falochronu portu helskiego i jest uznana za chroniony obiekt zabytkowy. Wykonanie dokumentacji podwodnej pozwoli na opracowanie trójwymiarowego projektu jednostki. Dzięki temu będziemy mogli poznać jak prezentował się pierwszy polski kontrtorpedowiec, znany dziś głównie ze zdjęć.

Ekipa badawcza NMM, kierowana przez dra Tomasza Bednarza, od roku 2013 realizuje projekty naukowo-badawcze z dziedziny archeologii podwodnej, w których m.in. rozwijana jest nowatorska metoda dokumentacji podwodnej w postaci fotogrametrycznych modeli 3D wraków statków z Zatoki Gdańskiej. – Modele wraków to nie tylko atrakcyjne wizualnie prezentacje, ale także uniwersalne i precyzyjne narzędzie pomiarowe dla archeologii podwodnej, pozwalające na tworzenie dowolnych przekrojów i rzutów, a także skuteczny sposób monitorowania oraz ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego – podkreśla Tomasz Bednarz, kierownik Działu Digitalizacji NMM. – ORP „Wicher” dołączy do opracowanych już wraków takich jak Solen, Szklany czy Głazik, jako „eksponat” w Wirtualnym Skansenie Wraków.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury