• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Statki żaglowe z polskich stoczni – wykład Zygmunta Chorenia

Kiedy projektuje, zwraca przede wszystkim uwagę na to, by statek był bezpieczny, potem wygodny, a dopiero później szybki. Towarzystwo Przyjaciół Statku – Muzeum „Sołdek” oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zapraszają 27 lutego 2018 roku na wykład Zygmunta Chorenia – projektanta najpiękniejszych żaglowców.

Nie ma na świecie człowieka, który zaprojektował więcej żaglowców niż Zygmunt Choreń. „Pogoria”, „Dar Młodzieży”, „Mir”, „Fryderyk Chopin”, „Alexander von Humboldt”, „Royal Clipper”, czy wietnamski „Le Quy Don” to tylko niektóre jego realizacje. Z dumą opowiada, że wszystkie zaprojektowane przez niego jednostki mogą wykonać zwrot przez sztag.

Podczas spotkania w Ośrodku Kultury Morskiej Zygmunt Choreń opowie o statkach żaglowych z polskich stoczni, o swojej pracy i o tym, jak młody chłopak z Podlasia został „ojcem” żaglowców. Wykład odbędzie się 27 lutego 2018 roku o godzinie 17.00 w Ośrodku Kultury Morskiej.

Zapraszamy!


Zygmunt Choreń urodził się w 1941 roku we wsi Brzozowy Kąt na Podlasiu. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej i Leningradzkiego Instytutu Budowy Okrętów – dyplom inżyniera otrzymał w 1965 roku. W latach 1965-1968 był pracownikiem Politechniki Gdańskiej, a następnie biura konstrukcyjnego Stoczni Gdańskiej, gdzie od 1978 roku został głównym konstruktorem żaglowców. Jest też kapitanem jachtowym. W latach 1973–1974 jako członek załogi jachtu „Otago” brał udział w pierwszych wokółziemskich regatach Whitbread. Należy do Bractwa Kaphornowców, elitarnego stowarzyszenia kilkuset Polaków, którzy opłynęli przylądek Horn. Od 1992 roku prowadzi w Gdańsku biuro projektowania statków „Choren Design and Consulting”.