→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Muzeum na Światowy Dzień Kociewia

W najbliższą sobotę, 10 lutego 2018 roku, wraz z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną zapraszamy do Bramy Wyżynnej na wspólne świętowanie Światowego Dnia Kociewia.

Światowy Dzień Kociewia ogłoszono po raz pierwszy w 2008 roku z inicjatywy członków Stowarzyszenia Kultura Kociewia w Starogardzie Gdańskim i Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie w Tczewie. Data 10 lutego jest nieprzypadkowa i ma związek z wydarzeniami z 1807 roku, kiedy na Pomorzu trwały działania wojenne z udziałem wojsk napoleońskich walczących z pruską armią. W meldunku ppłk. Hurtiga do generała Jana Henryka Dąbrowskiego z dnia 10 lutego padło stwierdzenie o wysłaniu patrolu “ku Gociewiu”. Jest to pierwszy znany historyczny zapis o regionie. Kolejne znane zapisy mają już formę “Kociewie” i są młodsze, gdyż pochodzą z drugiej połowy XIX wieku.

– Przywiązanie do tradycji regionalnych i pamięć o ważnych lokalnych wydarzeniach jest dla nas również niezwykle istotna – mówi dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr inż. Jerzy Litwin – Jesteśmy bardzo dumni, że nasz tczewski oddział – Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków jest chętnie odwiedzaną przez mieszkańców regionu i turystów instytucją kultury na Kociewiu.

10 lutego w Bramie Wyżynnej, pokażemy eksponaty związane z kociewską tradycją: rzeźby ludowe, ludowe rękodzieło i zabytkowe narzędzia, a pracownicy Muzeum opowiedzą o tczewskim oddziale. Filmy o Muzeum Wisły i o Centrum Konserwacji Wraków Statków zachęcą mieszkańców Gdańska do wizyty w tczewskim oddziale NMM.


Światowy Dzień Kociewia.
Brama Wyżynna w Gdańsku
Sobota 10.02.2018, godzina 10.30–15.30

Weź udział w konkursach o ziemi kociewskiej!
Spróbuj regionalnych przysmaków!
Dla dzieci – niespodzianki!

Zapraszamy! Wstęp wolny!

Światowy Dzień Kociewia