→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Otwieramy statki dla naszych gości!

W Narodowym Muzeum Morskim nadchodzącą wiosnę czujemy, gdy po sezonie zimowym otwieramy dla zwiedzających nasze statki – muzea: “Sołdek” w Gdańsku oraz “Dar Pomorza” w Gdyni będą czekać na pierwszych gości już od 29 stycznia 2018 roku!

– Podczas tegorocznych ferii na “Sołdku” podejmiemy grupę uczniów ze szkół gdańskich, spędzających ferie na STS “Zaruski” – “Generał Zaruski” jest najbliższym sąsiadem “Sołdka” na Motławie. Sąsiedztwo zobowiązuje, więc wzorem lat poprzednich udostępniamy uczestnikom ferii na gdańskim żaglowcu nie tylko nasz rudowęglowiec, który w tym roku kończy 70 lat, ale też wiedzę i doświadczenie naszych kuratorów. Pracownicy NMM, w ramach “Ferii z Zaruskim” będą prowadzić ciekawe prelekcje o Mariuszu Zaruskim, a także o Stanisławie Sołdku, historii naszego rudowęglowca i ciekawostkach z nim związanych.
Więcej o feriach na Zaruskim.

29 stycznia 2018 roku zostanie otwarty również dla zwiedzających gdyński oddział NMM – “Dar Pomorza”. – Wykorzystując sezon zimowy, zdecydowaliśmy się na renowację holu przed salonem kapitańskim. – mówi Marek Twardowski, kustosz na “Darze Pomorza” – Renowacja, wykonywana dzięki specjalnej dotacji Miasta Gdyni byłaby niemożliwa, gdyby statek był udostępniany do zwiedzania. Bardzo chcieliśmy zdążyć z zakończeniem prac przed feriami, bo jak zwykle w tym czasie spodziewamy się dużego desantu gości! W trakcie remontu na “Darze Pomorza” z oryginalnych drewnianych ścian holu zdjęto wszystkie położone przez lata warstwy farby, a drewno oszlifowano, przywracając wygląd jak najbardziej zbliżony do roku 1930, gdy żaglowiec stał się własnością Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Wyremontowane też zostały kabiny na żaglowcu, w tym kabina kapitana Karola Borchardta.

W 2017 roku gdyński oddział NMM, “Dar Pomorza” odwiedziło 135 609 gości. “Sołdek” przyjął na swój pokład 57 440 zwiedzających. W nowym roku Narodowe Muzeum Morskie, liczy, że powita półmilionowego odwiedzającego, który być może będzie gościem któregoś ze statków – muzeów w Gdyni lub Gdańsku.