• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Otwieramy statki dla naszych gości!

W Narodowym Muzeum Morskim nadchodzącą wiosnę czujemy, gdy po sezonie zimowym otwieramy dla zwiedzających nasze statki – muzea: „Sołdek” w Gdańsku oraz „Dar Pomorza” w Gdyni będą czekać na pierwszych gości już od 29 stycznia 2018 roku!

– Podczas tegorocznych ferii na „Sołdku” podejmiemy grupę uczniów ze szkół gdańskich, spędzających ferie na STS „Zaruski” – „Generał Zaruski” jest najbliższym sąsiadem „Sołdka” na Motławie. Sąsiedztwo zobowiązuje, więc wzorem lat poprzednich udostępniamy uczestnikom ferii na gdańskim żaglowcu nie tylko nasz rudowęglowiec, który w tym roku kończy 70 lat, ale też wiedzę i doświadczenie naszych kuratorów. Pracownicy NMM, w ramach „Ferii z Zaruskim” będą prowadzić ciekawe prelekcje o Mariuszu Zaruskim, a także o Stanisławie Sołdku, historii naszego rudowęglowca i ciekawostkach z nim związanych.
Więcej o feriach na Zaruskim.

29 stycznia 2018 roku zostanie otwarty również dla zwiedzających gdyński oddział NMM – „Dar Pomorza”. – Wykorzystując sezon zimowy, zdecydowaliśmy się na renowację holu przed salonem kapitańskim. – mówi Marek Twardowski, kustosz na „Darze Pomorza” – Renowacja, wykonywana dzięki specjalnej dotacji Miasta Gdyni byłaby niemożliwa, gdyby statek był udostępniany do zwiedzania. Bardzo chcieliśmy zdążyć z zakończeniem prac przed feriami, bo jak zwykle w tym czasie spodziewamy się dużego desantu gości! W trakcie remontu na „Darze Pomorza” z oryginalnych drewnianych ścian holu zdjęto wszystkie położone przez lata warstwy farby, a drewno oszlifowano, przywracając wygląd jak najbardziej zbliżony do roku 1930, gdy żaglowiec stał się własnością Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Wyremontowane też zostały kabiny na żaglowcu, w tym kabina kapitana Karola Borchardta.

W 2017 roku gdyński oddział NMM, „Dar Pomorza” odwiedziło 135 609 gości. „Sołdek” przyjął na swój pokład 57 440 zwiedzających. W nowym roku Narodowe Muzeum Morskie, liczy, że powita półmilionowego odwiedzającego, który być może będzie gościem któregoś ze statków – muzeów w Gdyni lub Gdańsku.