→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Mini skala, wielka praca – makieta z wyspy Ostrów

W sezonie jesienno-zimowym tracimy naszych modelarzy z widoku. Tym razem “zabrała” ich nam z sporych wymiarów diorama, która znajdzie się na nowej wystawie o gospodarce morskiej Polski po II wojnie światowej w Spichlerzach na Ołowiance.

Mirosław Brucki, Marek Parczyński i Jan Koszczyński pracują obecnie nad makietą, która mierzy pięć metrów długości oraz dwa oraz pół metra szerokości i prezentuje teren Stoczni Gdańskiej, znajdujący się na wyspie Ostrów. To tam, w latach 50. ubiegłego wieku polscy inżynierowie wybudowali pochylnię do bocznego wodowania statków. W zbiorach NMM znajduje się model trawlera B-14, przekazany w 1962 roku przez Stocznię Gdańską, pochodzący ze stoczniowej makiety demonstrującej boczne wodowanie, która niestety uległa zniszczeniu. Przygotowywana makieta ma przypomnieć, jak wyglądała pionierska budowa statków na pochylni zrzutowej, czyli do wodowania bocznego, poczynając od prac spawalniczych w hali aż do momentu wodowania gotowego kadłuba statku.

Autorem projektu makiety jest Mirosław Brucki, konsultacje merytoryczne – dyrektor NMM, dr inż. Jerzy Litwin.