→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

“Bałtycka autostrada” w Muzeum

W 2018 roku mija ćwierć wieku od jednej z największych tragedii morskich w historii polskiej floty handlowej: katastrofy promu “Jan Heweliusz”. Chcąc uczcić tę rocznicę, ale też przedstawić kompendium historii żeglugi promowej w naszym kraju, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na wystawę “Bałtycka autostrada”, poświęconą promom pasażerskim, samochodowym i kolejowym.

– Katastrofa “Jana Heweliusza” to wielki dramat, o którym należy pamiętać nie tylko w związku z rocznicą zatonięcia jednostki – mówi dr inż. Jerzy Litwin, dyrektor NMM – Wystawa ma przypominać o tragedii, ale też pokazać, że polskie przewozy promowe rozwijają się, a flota jest coraz bardziej nowoczesna.

Dlatego też na wystawie, na 18 tablicach przedstawiono prawie 60 promów, które od 1945 roku kursowały i kursują z Gdyni, Gdańska i Świnoujścia, głównie do portów szwedzkich. – Początki żeglugi sięgają okresu tuż po wojnie, ale prawdziwy rozwój linii promowych, datuje się od 1967 roku – mówi Marek Twardowski, kurator wystawy “Bałtycka autostrada” – Cieszy fakt, że systematycznie wzrasta zapotrzebowanie na usługi przewozowe, a szczególnie na promowe przewozy towarowe.

Na wystawie zaprezentowane są model promu “Jan Heweliusz”, oryginalne koło ratunkowe z tego promu oraz gwasz, autorstwa Grzegorza Nawrockiego, przedstawiający katastrofę – uchwycenie tego momentu na obrazie było możliwe dzięki zachowanym relacjom i dokumentom poświęconym tragedii, a także konsultacjom ze specjalistami – zaznacza Marek Twardowski.


“Bałtycka autostrada”
Spichlerze na Ołowiance
13.01.2018 – 6.05.2018

Muzeum Rybołówstwa w Helu
4.09.2018 – 7.05.2019