• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

„Bałtycka autostrada” w Muzeum

W 2018 roku mija ćwierć wieku od jednej z największych tragedii morskich w historii polskiej floty handlowej: katastrofy promu „Jan Heweliusz”. Chcąc uczcić tę rocznicę, ale też przedstawić kompendium historii żeglugi promowej w naszym kraju, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na wystawę „Bałtycka autostrada”, poświęconą promom pasażerskim, samochodowym i kolejowym.

– Katastrofa „Jana Heweliusza” to wielki dramat, o którym należy pamiętać nie tylko w związku z rocznicą zatonięcia jednostki – mówi dr inż. Jerzy Litwin, dyrektor NMM – Wystawa ma przypominać o tragedii, ale też pokazać, że polskie przewozy promowe rozwijają się, a flota jest coraz bardziej nowoczesna.

Dlatego też na wystawie, na 18 tablicach przedstawiono prawie 60 promów, które od 1945 roku kursowały i kursują z Gdyni, Gdańska i Świnoujścia, głównie do portów szwedzkich. – Początki żeglugi sięgają okresu tuż po wojnie, ale prawdziwy rozwój linii promowych, datuje się od 1967 roku – mówi Marek Twardowski, kurator wystawy „Bałtycka autostrada” – Cieszy fakt, że systematycznie wzrasta zapotrzebowanie na usługi przewozowe, a szczególnie na promowe przewozy towarowe.

Na wystawie zaprezentowane są model promu „Jan Heweliusz”, oryginalne koło ratunkowe z tego promu oraz gwasz, autorstwa Grzegorza Nawrockiego, przedstawiający katastrofę – uchwycenie tego momentu na obrazie było możliwe dzięki zachowanym relacjom i dokumentom poświęconym tragedii, a także konsultacjom ze specjalistami – zaznacza Marek Twardowski.


„Bałtycka autostrada”
Spichlerze na Ołowiance
13.01.2018 – 6.05.2018

Muzeum Rybołówstwa w Helu
4.09.2018 – 7.05.2019