→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Bałtycka autostrada – wernisaż wystawy poświęconej promom

“Tej nocy niebo chciało połączyć się z morzem – mówili ocaleni z katastrofy promu “Jan Heweliusz”. 14 stycznia 2018 roku mija 25 lat od jednej z największych tragedii morskich w historii polskiej floty handlowej. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku chcąc uczcić tą rocznicę, ale też przedstawić kompendium historii żeglugi promowej w naszym kraju, zaprasza na wernisaż wystawy “Bałtycka autostrada”.

W 1993 roku, niedaleko niemieckiej wyspy Rugia, zatonął polski prom “Jan Heweliusz”. Padł ofiarą huraganu, który wówczas szalał na Bałtyku. Prędkość wiatru osiągała 180 km/h, a fale miały 6 metrów wysokości. Jednostka nie wytrzymała starcia z żywiołem. Zginęło wtedy 55 osób – 20 marynarzy i 35 pasażerów, a uratowano zaledwie 9 członków załogi.

W przeddzień rocznicy zatonięcia promu “Jan Heweliusz”, a także dla uczczenia 50 rocznicy powstania polskiej żeglugi promowej, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na wystawę posterową poświęconą promom pasażerskim, samochodowym i kolejowym, które wyruszały i nadal wyruszają z polskich portów. – Katastrofa “Jana Heweliusza” to wielki dramat, o którym pamiętamy nie tylko w związku ze styczniową rocznicą zatonięcia jednostki – mówi dr inż. Jerzy Litwin, dyrektor NMM – Wystawa ma oczywiście przypominać o tej tragedii, o której zapomnieć nie wolno, ale też pokazać, że polskie przewozy promowe rozwijają się, a flota jest coraz bardziej nowoczesna.

Na wystawie w siedzibie głównej NMM, w Spichlerzach na Ołowiance na 18 tablicach przedstawionych zostanie prawie 60 promów, które od 1945 kursowały i kursują z Gdyni, Gdańska i Świnoujścia, głównie do portów szwedzkich. Oprócz tego zaprezentowany zostanie model promu “Jan Heweliusz”, oryginalne koło ratunkowe z tego promu oraz gwasz, autorstwa Grzegorza Nawrockiego, przedstawiający moment katastrofy.


Wernisaż wystawy “Bałtycka autostrada”
Spichlerze na Ołowiance
12.01.2018, godz. 15.00