• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Podróże z kompasem i wiślane tajemnice

Magiczna siła kompasów, zwodnicze światło w ciemnościach i tajemnice wiślanej żeglugi. Dział Edukacji tczewskiego oddziału NMM zaprasza grupy zorganizowane na ferie do CKWS i Muzeum Wisły. Ferie 2018 w tczewskim oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku upłyną pod znakiem podróży.

Od kiedy człowiek zaczął podróżować, szukał sposobu na skuteczne przemieszczenie się z punktu początkowego do punktu docelowego. Zaraz po ustaleniu środku transportu, najważniejszym było, jak trafić do wyznaczonego celu. – Dlatego na jednych z zajęć poznamy jaka siła drzemie w narzędziach nawigacyjnych. Dowiemy się też, dlaczego nie zawsze warto było ufać światłom widzianym przez żeglarzy na brzegu, a w Muzeum Wisły poznamy zaszyfrowaną tajemnicę wiślanej żeglugi. – opowiada Joanna Obniska z Działu Edukacji NMM.


Ferie 2018 w Centrum Konserwacji Wraków Statków i Muzeum Wisły w Tczewie
29.01-09.02.2018 r. (od poniedziałku do piątku)

Ukryta siła – magnesy i kompasy Ukryta siła – magnesy i kompasy
(CKWS, 60 minut, 6- 12 lat, grupy do 20 osób)

Podczas zajęć zbadamy fascynujące zjawisko magnetyzmu. Dowiemy się jak wyglądały dawne kompasy żeglarzy wyruszających na podbój świata. Eksperymentując, sprawdzimy od czego zależy siła przyciągania przedmiotów przez magnesy, a nawet spróbujemy za ich pomocą coś namalować!

Światło w ciemności – piraci i latarnie Światło w ciemności – piraci i latarnie
(CKWS, 60 minut, 6-12 lat, grupy do 20 osób)

Jak rozbójnicy wabili załogi statków na skaliste brzegi? Do czego służył „garnek Wulkana” i po co latarnikowi laterna? Na te inne pytania odpowiemy podczas zajęć poświęconych latarniom morskich i innym znakom nawigacyjnym wypatrywanym przez marynarzy z pokładu statku.

Wiślane tajemnice - gra muzealna Wiślane tajemnice – gra muzealna
(Muzeum Wisły, 60 minut, 10-12 lat, grupy do 20 osób)

Kierując się zadaniami umieszczonymi na karcie pracy, rozwiązując zagadki i rebusy, uczestnicy poznają historię i tajemnice wiślanej żeglugi. Złamią kod dostępu do wiślanej gry muzealnej i odszyfrują wiadomość nadaną alfabetem Morse’a.


Godziny: 9.30-10.30 oraz 11.00-12.00 (grupy zorganizowane)
Grupy: do 20 osób
Cena: 6 zł
Tematy: do wyboru poprzez rezerwacje on-line.