• Statek-muzeum „Dar Pomorza” będzie otwarty w dniu 29.06.2024. od godz. 10:00 do 14:30, następnie od godz. 16:00 do 18:00. Przerwa w sprzedaży biletów od godz. 13:30 do 16:00
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Podróżnicze abecadło (CKWS – Tczew)

Wybierzemy się na fascynującą wyprawę, poznając największych podróżników i odkryte przez nich kraje. Razem z Kolumbem wyruszymy do Ameryki i poznamy jej rdzennych mieszkańców. Zajrzymy do Chin i Australii, odwiedzimy Indie. Dowiemy się kim byli Wikingowie i kto skolonizował archipelagi Oceanii. Przenosząc się w różne części świata poznamy legendy, zwyczaje i sztukę zamieszkujących je ludów.

Cykl spotkań dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat.
Spotkania odbywać się będą w soboty w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, raz w miesiącu, w godzinach 10.00-12.00.
Karnet roczny: 50 zł.
Zapisy przyjmujemy na adres mailowy: edukacja.ckws@nmm.pl, w terminie do 15 października 2017 r.


Harmonogram zajęć:

11.11.2017
Polinezyjczycy i mapy patyczkowe
Kim byli ci pradawni żeglarze, przemierzający Ocean Spokojny? Jak wyglądały katamarany używane przez nich do przemieszczania się między wyspami i połowu ryb? Czy można podróżować wykorzystując do nawigacji mapy patyczkowe zrobione z liści palmy kokosowej i muszelek? Na te i inne pytania odpowiemy podczas zajęć poświęconych mieszkańcom Polinezji. Poznamy też historię dalekiej podróż Thora Heyerdahla, który na tratwie Kon-Tiki postanowił przemierzyć Ocean Spokojny, aby udowodnić swoją teorie naukową.

23.12.2017
Wikingowie – bezlitośni rabusie?
Jak wyglądało życie tych skandynawskich wojowników? Czy naprawdę nosili hełmy z wielkimi rogami, a dziecko po narodzinach otrzymywało miecz w podarunku? Jak daleko dopłynęli? Dowiemy się tego na kolejnym spotkaniu, podczas którego poznamy dawne sagi o legendarnych bohaterach, wykonamy kamienie runiczne i zaprojektujemy kolorowe tarcze.

13.01.2018
Wyprawa Marco Polo i Jedwabny Szlak
Dokąd dotarł wielki podróżnik i jakie cuda opisał po swoim powrocie? To spotkanie poświęcone będzie Chinom i wyprawie Marco Polo. Na zajęciach poznamy chińskie legendy i zwyczaje. Sprawdzimy, czy łatwo jest się posługiwać pałeczkami, zgłębimy tajniki chińskiej kaligrafii, a na zakończenie wykonamy taniec smoka z jego kukłą na drewnianych tyczkach.

24.02.2018
Krzysztof Kolumb i Indianie
Dokąd wybrał się Krzysztof Kolumb i co przywiózł z swojej dalekiej podróży? Poznając zwyczaje mieszkańców krain przez niego odkrytych, zbudujemy wielkie tipi, zaprojektujemy kolorowe pióropusze i wyruszmy na polowanie, tropiąc ślady zwierząt. Poćwiczmy naszą kreatywność wymyślając wspólnie historie naszej podróży.

10.03.2018
Dookoła świata z Magellanem
Kto pierwszy opłynął świat dookoła? Jak wyglądało codzienne życie na statku? Co jedli marynarze i jak przechowywali żywność przed wynalezieniem lodówek? Tego dowiemy się słuchając opowieści o prawie trzyletniej wyprawy Ferdynanda Magellana, z której powróciło zaledwie osiemnastu z dwustu siedemdziesięciu członków załogi. Podczas zajęć zaprojektujemy wspólnie grę planszową inspirowaną podróżą dookoła świata.

07.04.2018
Odkrycie drogi do Indii
To spotkanie poświęcone będzie wyprawie Vasco da Gamy, któremu udało się dotrzeć tam, gdzie zmierzał Kolumb. Podczas zajęć będziemy wąchać egzotyczne przyprawy, dowiemy się dlaczego były tak cenione w dawnych czasach i co można było za nie kupić. Przeniesiemy się do Indii, gdzie zaprojektujemy kolorowe stroje dla słoni.

12.05.2018
James Cook i „Terra Australis”
Jak poradził sobie James Cook ze szkorbutem i innymi chorobami, dokuczającymi marynarzom podczas długich rejsów, dowiemy się podczas zajęć poświęconych Australii. Przeniesiemy się na ten odległy kontynent, poznając sztukę jej rdzennych mieszkańców. Dowiemy się skąd pochodzi słowo bumerang i czy łatwo jest grać na didgeridoo. Wykorzystując technikę kropkowania, będziemy tworzyć własne obrazy, nawiązujące do sztuki Aborygenów.

09.06.2018
Wyścig na biegun południowy
Ostatnie zajęcia poświecimy dwóm ekspedycjom – brytyjskiego oficera Roberta Scotta i norweskiego badacza Roalda Amundsena. Dowiemy się, jaką taktykę przyjęli badacze w rywalizacji o zdobycie Bieguna Południowego i jakie przeszkody napotkali podczas swoich wypraw. A na zakończenie zaprojektujemy własną stacje badawczą i sprawdzimy, czy łatwo jest nie myśleć o białym niedźwiedziu.

Podróżnicze abecadło

[contact-form-7 id="22324" title="Formularz - Wyślij wiadomość do administratora"]