• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Pierwsze kroczki w Muzeum (CKWS – Tczew)

Twoja pociecha świetnie zna już własne mieszkanie, piaskownicę i park? Pragnie poznawać świat w nowym otoczeniu? Zatem zapraszamy dzieci od 18 do 36 miesiąca życia wraz z opiekunami do tczewskich obiektów Narodowego Muzeum Morskiego na spotkania, podczas których będziemy spacerować po wystawach i bawić się w sali edukacyjnej, ćwicząc rączki, nóżki i noski.

Zajęcia będą się odbywały raz w miesiącu w godzinach 11.00-12.00 w Centrum Konserwacji Wraków Statków.
Karnet całoroczny: 50 zł.
Zapisy przyjmujemy na adres mailowy: edukacja.ckws@nmm.pl, w terminie do 31 października 2017 r.


Harmonogram zajęć:

13.10.2017
Zwierzęta nad Wisłą
Wisła to ostoja dzikiego ptactwa i różnych rzadkich zwierząt. Pierwsze zajęcia rozpoczniemy od krótkiego spaceru po Muzeum Wisły. Sprawdzimy jakie zwierzęta ukryły się na wystawie i spróbujemy rozpoznać je na obrazkach. Wspólnie ustalimy, jakie odgłosy wydają i dopasujemy je do konkretnych zwierząt.

10.11.2017
Woda w Wiśle
Tym razem zbadamy właściwości wody. Sprawdzimy, czy można ją zamknąć w pudełku, przelać do różnych pojemników, nabrać sitkiem. Bawiąc się kolorami, stworzymy wodne kolaże, mieszając różne ciecze w pojemnikach. A na zakończenie wywołamy małe tornado w butelce.

8.12.2017
Tratwa i statek
Spacerując po Muzeum Wisły, obejrzymy różne statki wiślane i tratwy, którymi płynęli flisacy do Gdańska. Spróbujemy wspólnie zbudować tratwę łącząc papierowe rolki. Sprawdzimy, z czego składa się statek, jaki w dotyku jest żagiel i do czego służy lina.

12.01.2018
Strój flisaka
Na zajęciach poznamy strój flisaka. Będziemy badać faktury czapek, koszul, spodni, kamizelek. Pobawimy się fruwającą apaszką, a na zakończenie sprawdzimy, co się zmieści do naszego podróżnego kuferka.

16.02.2018
Flisackie pożywienie
Podczas spławu wiślanego przewożono zboże do Gdańska. W czasie zajęć zbadamy, jakie zboże jest w dotyku, co można schować do worka, ugotujemy „zupę na niby” i sprawdzimy, czy jedzeniem można malować.

09.03.2018
Bździele
Flisacy podczas swojej podróży napotykali liczne przeszkody, m. in. pływające młyny. Te zajęcia poświęcimy właściwością mąki. Zbadamy jej miękkość, konsystencje i sypkość. Będziemy ćwiczyć rączki, przesypując i łącząc ją z innymi substancjami.

13.04.2018
Przyprawy
Wracający z Gdańska flisacy przywozili do domu różne przyprawy. Sprawdzimy, jak pachnie cynamon, goździki, imbir i inne składniki toruńskich pierników. Ugniatając, lepiąc i rozwałkowując, stworzymy kolorowe pierniki z ciastoliny.

11.05.2018
Flisacy w Gdańsku
Zakończymy nasz rejs po Wiśle wspólnym balem, podczas którego małe fryce zostaną prawdziwymi flisakami. Po dopłynięciu do Gdańska, wybudujemy kamieniczki z kartonów.

Pierwsze kroczki w Muzeum