• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

„Moje ukryte skarby”. Warsztaty konserwatorskie 60+ (CKWS – Tczew)

Każdy z nas przechowuje przedmioty będące pamiątką dawnych wydarzeń i źródłem miłych wspomnień. Z czasem ulegają one różnym uszkodzeniom. Zapraszamy na zajęcia warsztatowe, podczas których przeprowadzimy konserwację takich pamiątek. Podczas zajęć znajdzie się też miejsce na wspólne wspomnienia, wymianę myśli i spostrzeżeń. Opowiemy innym uczestnikom zajęć, jakie ciekawe historie są związane z naszymi pamiątkami. Warsztaty zakończymy małą wystawą, aby razem z gośćmi cieszyć się z efektów naszej wspólnej całorocznej pracy.

Bo, jak pisał Duccio Demetrio: „składanie w całość nieuporządkowanych fragmentów życia, okruchów przeszłości, bez względu na to, czy miały rzeczywiste miejsce, czy też stanowiły nigdy nieziszczone marzenia, stanowi jednocześnie źródło zabawy i wiedzy o nas samych – wspominając bowiem uczymy się stale czegoś nowego o sobie”.

Cykl spotkań interdyscyplinarnych dla seniorów.
Spotkania odbywać się będą w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, raz w miesiącu, w godzinach 11.00-13.00.
Karnet roczny: 100 zł.
Zapisy przyjmujemy na adres mailowy: edukacja.ckws@nmm.pl, w terminie do 30 września 2017 r.


Harmonogram zajęć

09.10.2017
Poznajmy siebie i swoje skarby
Na spotkaniu poznamy siebie nawzajem, swoje skarby i niektóre historie z nimi związane. Wspólnie wybierzemy pamiątki, którym postanowimy przywrócić świetność i tym samym dać im nowe życie.

06.11.2017
Pierwsze kroki w renowacji
Od czegoś trzeba zacząć. My zaczniemy od zapoznania się z metodami sporządzania dokumentacji procesu renowacji. Sfotografujemy wybrane pamiątki, opiszemy zniszczenia i określimy możliwe metody konserwacji oraz niezbędne do jej przeprowadzenia preparaty. Każdy uczestnik będzie mógł na początku kolejnych spotkań opowiedzieć o swoim „skarbie”.

04.12.2017
Każdy zabytek jest inny
Każdy zabytek jest inny, więc wymaga indywidualnego podejścia. Na tych warsztatach nauczymy się odczytywać potrzeby naszego obiektu. Dla każdej pamiątki określony zostanie indywidualny proces renowacji. Poznamy również specyfikę pracy z różnymi strukturami i materiałami zabytkowymi, porównując obiekty przed i po konserwacji.

08.01.2018
Zgłębiamy tajniki renowacji
Jak w każdym zawodzie, tak i tu dobrze jest poznać jego tajniki. Na tych warsztatach uczestnicy zapoznają się z przyrządami służącymi do renowacji zabytków. Poznamy piaskarkę, liofilizator oraz spektroskop i obejrzymy powierzchnie zabytków pod mikroskopem. Prowadząc dalsze prace nad naszymi obiektami, zastanowimy się, czy takie zdobycze techniki mogą być nam pomocne.

05.02.2018
Żmudna praca konserwatora?
Praca konserwatora bywa żmudna, ale daje wymierne i często zadziwiające efekty. Prace nad naszymi obiektami umilimy sobie opowieściami o najbardziej spektakularnych skutkach wieloletnich konserwacji, np. wraków statków, czy obrazów i zabytków architektury. Uzupełnimy również dokumentację techniczną procesu renowacji.

05.03.2018
Rekonstrukcja obiektu. Konieczna, czy możliwa?
Nie wszystkie zabytki są rekonstruowane. Zastanowimy się wspólnie nad celowościową i konsekwencją rekonstrukcji. Może będzie tego wymagać któryś z naszych obiektów? Czy będzie ona możliwa i uzasadniona? Zapoznamy się również z metodami rekonstrukcji zabytków drewnianych i ceramicznych.

09.04.2018
Najważniejsze – prace wykończeniowe
Zbliżamy się do końca naszej przygody z renowacją prywatnych skarbów, a zatem czas na prace wykończeniowe! Dokonamy ostatnich poprawek, przeróbek, przemalowań, uzupełnień. Słowem – będziemy robić wszystko, aby nasz skarb wyglądał tak, jak to sobie wymarzyliśmy.

07.05.2018
Do czego potrzebna nam dokumentacja?
Będzie to spotkanie, na którym dokończymy prace konserwatorskie oraz dokonamy ostatecznego zamknięcia dokumentacji technicznej – opisowej i fotograficznej. Będziemy też oczywiście cieszyć oko efektami naszych prac i snuć plany na przyszłość.

04.06.2018
Długi proces renowacji – wspaniały efekt na długie lata
Na ostatnich zajęciach będziemy prezentować efekt naszych całorocznych prac. Pokażemy dokumentację procesu renowacji w postaci zdjęć oraz efekt końcowy – odrestaurowane obiekty. W tym dniu odbędzie się mini-wernisaż. Wraz z zaproszonymi gośćmi będziemy cieszyć się efektami naszej wspólnej pracy.

Moje ukryte skarby