• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Interdyscyplinarne warsztaty rodzinne. „W pracowni profesora Dociekliwego” (CKWS – Tczew)

Nauka, jak piosenka, jest dobra na wszystko… i dla wszystkich, niezależnie od wieku i okoliczności. Zapraszamy zatem wszystkich głodnych wiedzy i ciekawych świata: rodziców z dziećmi, dziadków z wnukami, rodzeństwo, kuzynostwo i przyjaciół do wspólnej podróży do magicznego świata nauki, ale także techniki i zabawy. Będziemy razem naukowo dociekać i bawić się nauką, eksperymentować, tworzyć i konstruować, np. własną ekologiczną oczyszczalnię wody. Podczas zajęć Profesor Dociekliwy odkryje przed nami tajemnice grawitacji i promieniotwórczości. We wspaniałej, nowoczesnej pracowni Profesora wykonamy wiele doświadczeń.

Cykl spotkań interdyscyplinarnych dla wszystkich głodnych wiedzy i ciekawych świata, w wieku od 6 do 106 lat.
Spotkania odbywać się będą w weekendy w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, raz w miesiącu, w godzinach 10.00-12.00.
Karnet roczny: 100 zł (rodzina 2+3), jedno spotkanie: 15 zł (rodzina 2+3).
Zapisy przyjmujemy na adres mailowy: edukacja.ckws@nmm.pl, w terminie do 30 września 2017 r.


Harmonogram zajęć

21.10.2017
Poznajmy siłę grawitacji
Podczas tych zajęć zapoznamy się nie tylko z uczestnikami warsztatów, ale również z siłami, które rządzą naszym światem. Zastanowimy się wspólnie, czy siła ciążenia to to samo, co siła grawitacji i czy może ona pomóc w lataniu. Wykorzystamy te siły do skonstruowania własnej latającej zabawki. Będziemy naukowo doświadczać i naukowo się bawić.

16.12.2017
Malowane światłem
Listopad za oknem, szaro, buro, mokro, ale nie u nas! My w listopadzie malujemy światłem! Zastanawialiście się kiedyś, czy kolor i barwa znaczy to samo i dlaczego w ogóle je widzimy? Czy biel i czerń to też barwy? Dzięki doświadczeniom, które wykonamy na tych zajęciach, uzyskamy odpowiedzi na te pytania, a my będziemy bawić się kolorami. Wspólnie będziemy je łączyć i tworzyć nowe. Namalujemy niepowtarzalne świetlne mozaiki i skonstruujemy bączka, który scala barwy.

20.01.2017.
Dajmy się ponieść wyobraźni
Któż z nas nie lubi słuchać ciekawych opowieści i przy tym przytulać się do pluszowych zabawek? Bajkowe zajęcia otworzą nam świat pełen niezwykłych stworzeń i fascynujących historii, związanych z nauką. Dowiemy się, czy Leonardo da Vinci był artystą, wynalazcą czy bajkopisarzem? Tworząc wspólnie niewiarygodną historię dowiemy się, jakie naukowe teorie można włożyć między bajki i co ma wspólnego fikcja naukowa z fikcją literacką. Wymyślimy też własnego stworka-przytulankę<

17.02.2018
Promienio-twórczość?
Jak to jest naprawdę z tą promieniotwórczością? Czy istnieje promieniowanie, które pomaga ratować ludzkie życie i zabytki przed zniszczeniem? Czy odkrycie promieniotwórczości i aparaty rentgenowskie mają coś wspólnego z Polską? Na tych zajęciach odpowiemy na nurtujące nas pytania oraz będziemy tworzyć w pełni bezpiecznie obrazy promieniotwórcze.

17.03.2018
Jesteśmy dal-EKO-wzroczni
Czy naprawdę możemy o sobie powiedzieć, że jesteśmy dalekowzroczni? Czy należycie dbamy o nasz wspólny dom – Ziemię? Czy możemy zrobić coś, co sprawi, że w przyszłości woda, powietrze i gleba będą mniej zanieczyszczone? Dowiemy się, jakie znaczenie ma woda w naszym życiu i jakie są metody jej oczyszczania.

21.04.2018
Zgłębiamy magię wody
Woda po prostu jest, ale czy wiecie, że ma ona niezwykłe właściwości? Na tych zajęciach zastanowimy się, do czego woda jest nam potrzebna? Sprawdzimy doświadczalnie, czy woda ma skórę i czy można z niej zrobić klej. Wykonamy fontannę i sprawdzimy, jak sól pomaga unosić się przedmiotom na wodzie. Skonstruujemy też własnego nurka, by lepiej zgłębiać magię wody.

19.05.2018
Poznajemy mikrokosmos
Co to jest świat w skali mikro? Jak on wygląda i jacy mieszkańcy go zasiedlają? Czy człowiek może mieć do niego dostęp? Zajęcia te umożliwią nam fascynującą podróż do świata mikroskopijnych stworzeń. Przy pomocy mikroskopów optycznych zajrzymy w głąb tkanek roślin i zwierząt. Zaobserwujemy, jak zbudowany jest liść, skrzydło ważki lub pyłek kwiatowy.

16.06.2018
Moc rekonstrukcji
Czy mocą rekonstrukcji można przywrócić zniszczonym zabytkom dawna świetność? Czy rekonstrukcja jest konieczna i czy każdy zabytek można „naprawić”? Na te i inne pytania dotyczące konserwacji i rekonstrukcji zabytków odpowiemy podczas zajęć. Będziemy mieli też niepowtarzalną okazję poczuć się, jak prawdziwi rekonstruktorzy i dokonamy wspólnie cudu odtworzenia wyglądu zabytkowej ceramiki. Wspólnie przekonamy się, jakie efekty daje moc rekonstrukcji.

Interdyscyplinarne warsztaty rodzinne. W pracowni profesora Dociekliwego