• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

„Lubię poniedziałki” – warsztaty plastyczne 60+ (OKM – Gdańsk)

Zajęcia odbywają się w poniedziałek, dwa razy w miesiącu i trwają trzy godziny. Warsztaty plastyczne są połączone ze zwiedzaniem ekspozycji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Uczestnicy zajęć – pod kierunkiem plastyka i muzealnych edukatorów – poznają różne techniki plastyczne (malarstwo, rysunek, akwarelę, węgiel, malarstwo na szkle, gwasz) i stworzą prace inspirowane wystawami NMM, morzem oraz regionem gdańskim.

Zapraszamy seniorów na cykliczne, 3-godzinne zajęcia, odbywające się w poniedziałki, dwa razy w miesiącu.
Karnet całoroczny: 150 zł.
Zapisy przyjmujemy na adres mailowy: b.krystek@nmm.pl, w terminie do 15 października 2017 r.


Harmonogram zajęć:

09.10.2017
Mokwa znany i mniej znany
Wzorem wystawy czasowej z 2003 r. poznamy twórczość malarską i graficzną największego polskiego marynisty. Odwiedzimy Galerię Morską, a następnie w warsztatach plastycznych skoncentrujemy się na jednej z najtrudniejszych technik malarskich – akwareli i stworzymy transparentne „zwiewne” mariny na czerpanym papierze.

23.10.2017
Twórczość Michała Gorstkina Wywiórskiego
Narodowe Muzeum Morskie zgromadziło jedną z największych w kraju kolekcji obrazów Michała Gorstkina Wywiórskiego. Obejmuje ona pejzaże nadmorskie stworzone podczas wizyt artysty w Holandii i Norwegii. Był to artysta o znakomitym wyczuciu pejzażu. Na zajęciach dowiemy się, jak namalować pejzaż w stonowanej gamie barwnej, przesycony światłem? Akrylowa opowieść pędzlem.

06.11.2017
Obrazy z kresek, czyli opowieść o rysunku
Historia rysunku, termin i próby definicji, narzędzia i techniki rysunkowe. Rysunkowy Gdańsk widziany oczami Antoniego Suchanka, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy marynistów. Na zajęciach powstaną rysunki piórkiem, węglem i suchymi pastelami.

20.11.2017
William Turner, malarz żywiołów
Opowieść o artyście, który malował światłem. William Turner to największy malarz angielskiego romantyzmu, prekursor impresjonizmu i symbolizmu. Skoncentrujemy się na technice olejnej. Powstaną wyobrażenia morskiego krajobrazu na płóciennym podobraziu.

04.12.2016
Zimowe kompozycje, utrzymane w biało-niebieskiej kolorystyce. Technika gwaszu
Inspiracją zajęć plastycznych będzie obraz Juliana Fałata „Pejzaż zimowy z rzeką i ptakiem”. Zapoznamy się z techniką gwaszu, który jest pewną pochodną farby akwarelowej, jednak posiada on większe właściwości kryjące. Nazwa pochodzi od włoskiego wyrazu guazzo, oznaczającego wilgoć lub rosę.

18.12.2017
Ornamentalne witraże – tematyka bożonarodzeniowa
Zapoznamy się z projektem witraża: „Hoc est enim Corpus Meum” z około 1935 r., autorstwa Józefa Mehoffera dla kościoła franciszkanów w Helu, znajdującego się w zbiorach Narodowego Muzeum Morskiego. Zaprojektujemy witraże na przezroczystej folii lub szklanych lampionach.

08.01.2018
Martwa natura z elementami morskimi
Krótki wykład o historii martwej natury i czołowych przedstawicielach tego gatunku malarskiego. Podczas zajęć warsztatowych powstaną prace malarskie techniką pastelu olejnego.

22.01.2018
Zasady perspektywy powietrznej
Po obejrzeniu obrazu Wilhelma van de Velde Młodszego „Statki na redzie portowej” – malarza, który należał do czołówki holenderskich malarzy marynistów XVIII w. – skupimy się na nauce perspektywy powietrznej.

05.02.2018
Twórczość Ferdynanda Ruszczyca. Faktura w malarstwie
We wczesnych, utrzymanych w realistycznej konwencji pracach Ferdynanda Ruszczyca, ujawniła się fascynacja artysty morzem, którego zmienność wnikliwie obserwował podczas pobytów na Krymie, Rugii i Bornholmie. Swoją uwagę skupiał wówczas na małym wycinku pejzażu, by w wąskim kadrze zderzyć ruchliwość spienionych fal z twardą materią skalistego wybrzeża. Podczas zajęć skupimy się na fakturze w malarstwie.

19.02.2018
Wzburzone morze – pejzaże na szkle
Po wysłuchaniu krótkiego wykładu – wzbogaconego prezentacją na temat historii malarstwa na szkle – stworzymy własne, transparentne, morskie krajobrazy.

05.03.2018
Romantyczna twórczość Iwana K. Ajwazowskiego
Ajwazowski zapisał się w historii malarstwa jako najwybitniejszy piewca morza w XIX-wiecznej Rosji. Łączył tradycję klasycznego układu kompozycji krajobrazowych z realistyczną wiernością szczegółów. Jego twórczość będzie pretekstem do rozważań o zasadach kompozycyjnych.

19.03.2018
Stary gdański Żuraw, czyli linoryty w sepii
Kolejnym miejscem naszej wyprawy będzie wnętrze starego Żurawia, poznamy życie w dawnym Gdańsku,  dowiemy się jak działał dawny dźwig portowy. Podczas zajęć stworzymy matryce z architekturą Żurawia, które następnie odbijemy za pomocą wałka introligatorskiego.

09.04.2018
Studium modela. Szkic ołówkiem
Zmierzymy się z jednym z najlepszych zadań rysunkowych. Studium modela to rysunek wymagający, ćwiczący rękę i oko. Czeka nas nauka kompozycji, konstrukcji i proporcji, ruchu, anatomii oraz wstępu do światłocienia.

23.04.2018
Twórczość Michaliny Krzyżanowskiej. Malarstwo olejne
Odwiedzimy Galerię Morską NMM w poszukiwaniu obrazów Michaliny Krzyżanowskiej. Krzyżanowska malowała wyłącznie techniką olejną, najczęściej pejzaże. Stworzyła cykl obrazów przedstawiających rozbudowę portu w Gdyni. Była członkinią Koła Marynistów Polskich. Podczas zajęć powstaną szkice malarskie dźwigów portowych.

07.05.2018
Szkice architektury. Szlakiem gotyku ceglanego w Gdańsku
Gdańsk słynie z najciekawszych obiektów gotyku ceglanego w Europie. Są to m. in.: Bazylika Mariacka – największy zabytek z gotyckiej cegły na świecie, katedra oliwska, Wielki Młyn, Żuraw, ratusz Głównego Miasta i wiele innych. Od 2008 roku miasto Gdańsk jest członkiem międzynarodowego stowarzyszenia Europejski Szlak Gotyku Ceglanego. My skupimy się na Żurawiu. Będzie to Żuraw rysowany piórkiem.

21.05.2018
Twórczość Wojciecha Weissa. Malarstwo inspirowane twórczością literacką. Symbole w malarstwie
Wojciech Weiss malował akty oraz pejzaże, w tym wiele znad Bałtyku i Morza Śródziemnego. Jego malarstwo z początku przesycone dekadenckim klimatem, później charakteryzuje się dominacją barw białych, następnie wzbogaconych kolorystycznie. Artysta tworzył również kompozycje podszyte symboliką, często bezpośrednio inspirowane prozą Stanisława Przybyszewskiego.

04.06.2018
Plener malarski w Muzeum Rybołówstwa w Helu – oddziale NMM
Zaopatrzeni w sztalugi i palety malarskie wyruszymy w plener, by obserwować zmieniające się krajobrazy, popracujemy nad zagadnieniami światła i koloru, uchwyceniem ruchu wody i zmieniającego się oświetlenia. Wzorując się na impresjonistach i postimpresjonistach przeniesiemy ulotne wrażenia na płótno. Powstaną barwne kompozycje pejzażowe w technice akrylu.

18.06.2018
Dzieło powielane, czyli o technikach graficznych
Zapoznamy się z podstawowym podziałem technik graficznych na: wypukłe, wklęsłe i płaskie. My skupimy się na linorycie i gipsorycie. Wykonane matryce z elementami marynistycznego krajobrazu abstrakcyjnego odbijemy za pomocą kostki introligatorskiej.

Lubię poniedziałki - warsztaty plastyczne 60+