• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku na Pikniku Archeologicznym

Jest nam bardzo miło zaprosić Państwa na imprezę plenerową „Miasto pod miastem. Weekend z Archeologią”, organizowaną przez zaprzyjaźnione z nami Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. W sobotę, 9 września 2017 roku, na placu przy ulicy Rycerskiej w Gdańsku, zaproszone instytucje – w tym i nasze Muzeum – przedstawią jak archeologia wpisuje się w tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa. Zaprezentujemy magiczne ramię FARO, pokażemy, jak wygląda archeologiczna wirtualna rzeczywistość i wspólnie się zastanowimy, jak chronić dziedzictwo kulturowe, znajdujące się w wodach Morza Bałtyckiego.

Ramię FARO – czyli pomocna dłoń archeologa
Archeolodzy z Działu Badań Podwodnych NMM zaprezentują skanowanie zabytków przy użyciu tzw. ramienia Faro i pokażą, jak technologia wspomaga nas przy wykonywaniu dokumentacji. Ramiona pomiarowe FaroArm służą do wykonywania niezwykle precyzyjnych pomiarów 3D, zarówno dużych jak i małych zabytków. Skaner laserowy umieszczony na ramieniu imitującym ruchy ramienia człowieka pozwala na doskonałe elektroniczne odwzorowanie skanowanego obiektu. Dokładność, jaką charakteryzuje się to urządzenie, to wielkości rzędu kilku mikronów.

Świat przez okulary VR
Dział Edukacji NMM zabierze wszystkich chętnych na wycieczkę szlakiem podwodnych stanowisk archeologicznych z Wirtualnego Skansenu Wraków. Za pomocą okularów – gogli Virtual Reality, czyli sprzętu do poruszania się w wirtualnej rzeczywistości, zanurzymy się w wodach Zatoki Gdańskiej, w okolice stanowisk archeologicznych. Uczucie trójwymiarowości i przestrzenności, wpisane w wirtualną rzeczywistość, potęguje doznania i pozwala podejść jeszcze „bliżej” stanowisk podwodnych. Przy użyciu tabletów chętni będą mogli zapoznać się z muzealnymi aplikacjami.

„Nasze wraki w waszych wodach”
– Konwencja UNESCO o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego Paryż 2001
Co można znaleźć na dnie morza? Czym się różni nurkowanie badawcze od nurkowania archeologicznego? Co zrobić ze znalezionym na plaży „skarbem”? Pani Iwona Pomian, kierownik Działu Badań Podwodnych NMM, przedstawi w jaki sposób archeolodzy, prowadząc badania, chronią dziedzictwo kulturowe.

Weekend z archeologią

Historia pewnego zabytku


Patronat honorowy: