• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Mamy Sybillę!

16 maja 2017 roku na Zamku Królewskim w Warszawie przyznano muzealne Oskary, czyli nagrody dla najciekawszych wystaw, projektów, publikacji i inwestycji w polskich muzeach. Sybillę 2016 w dziedzinie Digitalizacja i Nowe Technologie otrzymało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku za projekt „Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego”.

Opracowana i wdrożona przez zespół NMM metoda fotogrametrycznej dokumentacji 3D wraków statków, znajdujących się na dnie Morza Bałtyckiego pozwala na szybkie i dokładne wykonanie dokumentacji tych obiektów wraków in situ, także przy bardzo słabej widzialności pod wodą.

– W mitologii Sybilla jest wieszczką przepowiadającą przyszłość. Nasza tegoroczna Sybilla, już czwarta w historii Muzeum, jest za digitalizację, czyli dziedzinę, która jest przyszłością nowoczesnego muzealnictwa. – mówi dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr inż. Jerzy Litwin – Digitalizacja stała się pojęciem, które przyjęło się na dobre w muzealnictwie. To niezwykle ważne narzędzie, wspomagające m.in. dokumentację oraz zarządzanie kolekcjami, dające wielkie możliwości prezentacji i upowszechniania zbiorów. Każda nagroda, zwłaszcza tak prestiżowa jak Sybilla cieszy, ale ta w dziedzinie nowych technologii pokazuje, że nasze muzeum się zmienia, pracuje i rozwija z duchem czasu.

Instytucje muzealne chętnie wykorzystują nowoczesne technologie i wzbogacają dzięki nim swoje ekspozycje. Dziś wszystkie instytucje muzealne mają swoje strony internetowe, na których udostępniają zbiory, również te nieprezentowane na co dzień w przestrzeni muzealnej, wraz ze szczegółowymi opisami, wirtualnymi wycieczkami i aplikacjami, które mają za zadanie pokazać jak duży jest potencjał danej instytucji. Ekipa badawcza NMM, kierowana przez dra Tomasza Bednarza, od roku 2013 realizuje projekty naukowo – badawcze z dziedziny archeologii podwodnej, w których m.in. rozwijana jest nowatorska metoda dokumentacji podwodnej w postaci fotogrametrycznych modeli 3D wraków statków z Zatoki Gdańskiej. – Modele wraków to nie tylko atrakcyjne wizualnie prezentacje, ale także uniwersalne i precyzyjne narzędzie pomiarowe dla archeologii podwodnej, pozwalające na tworzenie dowolnych przekrojów i rzutów, a także skuteczny sposób do monitorowania oraz ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego. – podkreśla dr Tomasz Bednarz, kierownik Działu Digitalizacji NMM.

Celem konkursu „Sybilla. Wydarzenie Muzealne Roku” jest nagradzanie osób i instytucji zasłużonych dla pielęgnowania i ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego. Podczas uroczystej gali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podkreślił, że praca muzealników sprawia, że muzea postrzegane do niedawna jako zamknięte ogrody sztuki, stają się nowoczesnymi, przyjaznymi instytucjami kultury. Na tegoroczną, 37. edycję Sybilli wpłynęło 225 projektów muzealnych. Zostały one uhonorowane w jedenastu kategoriach: wystawy sztuki, wystawy historyczne i archeologiczne, wystawy etnograficzne, wystawy przyrodnicze i techniczne, przedsięwzięcia o tematyce martyrologicznej, edukacja, konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury, digitalizacja i nowe technologie, projekty naukowo-badawcze, publikacje oraz inwestycje. Grand Prix otrzymało Muzeum Narodowe w Warszawie za projekt edukacyjny „W Muzeum wszystko wolno”.