• Statek-muzeum „Dar Pomorza” będzie otwarty w dniu 29.06.2024. od godz. 10:00 do 14:30, następnie od godz. 16:00 do 18:00. Przerwa w sprzedaży biletów od godz. 13:30 do 16:00
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Europejskie warsztaty muzealników morskich w Tczewie

22 i 23 maja 2017 roku w Muzeum Wisły i w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie odbędą się II Międzynarodowe Warsztaty dla Muzeów Morskich z Europy Północnej, organizowane przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i Stowarzyszenie ICMM. Warsztaty, połączone z konferencją, będą największym spotkaniem specjalistów muzealnictwa morskiego w Europie oraz pierwszym tego typu, organizowanym w Polsce.

ICMM (International Congress of Maritime Museums) jest jedyną globalną organizacją zrzeszającą muzealników morskich z niemal wszystkich kontynentów. Do Stowarzyszenia należy około 200 instytucji z całego świata, w tym również Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. ICMM to także platforma wiedzy w zakresie muzealnictwa morskiego, podzielona na określone komisje, zajmujące się np. sprawami związanymi z archeologią morską lub kwestiami wystawienniczymi.

Spotkanie w Tczewie skierowane jest do muzealników, edukatorów oraz konserwatorów i służyć ma wymianie poglądów oraz zapoznaniu uczestników z zakresem prac realizowanych w tczewskim oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. – Obok wykładów i referatów dotyczących rozwiązań wystawienniczych, edukacji morskiej oraz dokumentacji 3D, uczestnicy warsztatów poznają od strony praktycznej nowatorskie rozwiązania konserwatorskie, wdrożone w CKWS – mówi dr Robert Domżał z Działu Historii Budownictwa Okrętowego NMM, koordynator warsztatów. Doktor Robert Domżał reprezentuje Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku w Stowarzyszeniu ICMM, a podczas warsztatów przedstawi działalność poszczególnych oddziałów NMM.

Na tczewskie warsztaty ICMM przybędą z referatami goście m.in. z Danii, Islandii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Niemiec, Litwy i Rosji. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku reprezentować będą pracownicy Działy Edukacji NMM (Kamila Jezierewska, Michał Walczyk, Przemysław Węgrzyn), którzy zaprezentują m.in. nowoczesne sposoby prowadzenia zajęć muzealnych. Doktor Tomasz Bednarz wygłosi referat dotyczący najnowszych osiągnięć digitalizacji, wykorzystywanej podczas pracy muzealnej, a Irena Rodzik, kierownik Działu Konserwacji Muzealiów NMM zaprezentuje gościom warsztatów Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie.

Spotkanie w Tczewie otworzy dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr inż. Jerzy Litwin wraz z dr Ursulą Warnke, dyrektor Niemieckiego Muzeum Morskiego w Bremerhaven, która przywita zgromadzonych w imieniu Steve White’a przewodniczącego ICMM ze Stanów Zjednoczonych.

Europejskie warsztaty muzealników morskich w Tczewie

[contact-form-7 id="22324" title="Formularz - Wyślij wiadomość do administratora"]