Morska Noc Muzeów – 20/21 maja 2017
Niezwykła Bitwa Morska, wystrzały na „Darze Pomorza”, trepanacja czaszki w Spichlerzach, i konserwacja zabytków w Tczewie. Zapraszamy na kolejną odsłonę Nocy Muzeów w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
W tym roku Noc Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim przebiegać będzie pod znakiem dawnych rzemiosł i życia codziennego marynarzy. W Spichlerzach na Ołowiance zaprezentujemy warsztaty krawca, hafciarki i koronczarki, nożownika, chirurga miejskiego oraz kucharza. – Wspólnie z grupą rekonstrukcyjną Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk oraz rekonstruktorem Remigiuszem Pacerem przedstawimy nocnym gościom, jak wyglądało życie w dawnym mieście portowym – mówi Kamila Jezierewska, koordynatorka Nocy Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. To spektakl dający możliwość współuczestniczenia w nim, ale też przeniesienia się w czasie, alternatywnego poznania historii miasta.
Specjalną niespodzianką tegorocznej Nocy Muzeów będzie prezentacja obrazu „Bitwa Morska” w Arsenale w Spichlerzach na Ołowiance. – Jest to pierwsze w muzealnej kolekcji dzieło batalistyczne takiej skali, które w tak wyrazisty sposób przedstawia starcie floty chrześcijańskiej z turecką – mówi dr Monika Jankiewicz – Brzostowska z Działu Sztuki Marynistycznej NMM.
Na nabrzeżu wyspy Ołowianki czas oczekiwania na zwiedzanie uatrakcyjni piechota morska, a najmłodszych gości w Spichlerzach bawić będzie wesoły pirat. Na Statku-Muzeum „Sołdek” goście będą mieli możliwość porozmawiania z paniami z Klubu Matek Chrzestnych Statków Armatorów Wybrzeża Gdańskiego o cieszącej się dużym zainteresowaniem wystawie „Matki i statki”.
Na gdyńskim „Darze Pomorza” zwiedzający będą mieli szansę zobaczyć morską inscenizację w wykonaniu grupy Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk. Zwiedzający dowiedzą się, jak działa broń czarnoprochowa, jak walczono na morzu w dawnych czasach i czy łatwo było zatopić statek. Rekonstruktorzy opowiedzą o warunkach życia marynarzy podczas rejsu i na lądzie – zajrzymy do wesołej tawerny i domu marynarza.
W Muzeum Wisły oraz w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie na gości czekać będzie gra muzealna związana z Wisłą i Morzem Bałtyckim. W Centrum Konserwacji Wraków Statków odbędą się także pokazy konserwacji zabytków, a kuratorzy opowiedzą o zabytkowych jachtach.
W Muzeum Rybołówstwa w Helu zaprosimy wszystkich do zwiedzenia nowych wystaw, w tym otwartej niedawno „Muzykanci świata” oraz rodzinnej zabawy na stanowiskach interaktywnych.
Oddziały NMM, w których odbędzie się Noc Muzeów 2017 zostaną zamknięte dla zwiedzających w sobotę i niedzielę (20-21 maja) w ciągu dnia. Prom „Motława” będzie pływał podczas Nocy Muzeów w godzinach: 19.00 – 01.15. (Nie będzie pływał w ciągu dnia).
SPICHLERZE NA OŁOWIANCE
cena biletów – 1 zł
Opis programu:
- W Arsenale i Sali Dolomitowej (parter) odbędą się pokazy dawnych rzemiosł:
- Chirurg miejski opowie o rodzajach zabiegów, warunkach higienicznych, a także zaprezentuje XVIII- wieczne sprzęty i… etapy trepanacji czaszki.
- Krawiec poprowadzi warsztaty szycia. Goście będą mogli przymierzyć stroje noszone w dawnych wiekach.
- Hafciarka i koronczarka zaprezentują zwiedzającym tajniki swojego warsztatu.
- Kucharz pokaże dawne naczynia i produkty, opowie o technikach gotowania w XVIII wieku. Nasi goście otrzymają także kilka prostych przepisów do wypróbowania w domu.
- Nożownik opowie, jak dawniej wykonywano noże, w jaki sposób je ozdabiano i jakich materiałów używano przy ich produkcji.
- W Arsenale zostanie także zaprezentowany nowy nabytek Muzeum – obraz „Bitwa morska” nieustalonego autora szkoły holenderskiej z XVII w.
- Najmłodszych zaprosimy na opowieści o wesołym piracie, jego podróżach, przygodach i stoczonych bitwach, które będą się rozpoczynały co pół godziny w Sali na II piętrze (od godz. 19.30).
- W Spichlerzach oraz na nabrzeżu będzie można spotkać XVIII-wiecznych marynarzy, którzy zaprezentują dawną broń i metody walki.
Zwiedzanie rozpoczyna się od I piętra. Po przejściu Sali PRL, zwiedzający schodzą czarną klatką, przechodząc przez Salę Dolomitową i Arsenał. Galeria Morska oraz sala wystaw czasowych zostaną wyłączone ze zwiedzania.
STATEK-MUZEUM „SOŁDEK”
cena biletów – 1 zł
Opis programu:
- Zwiedzanie wystawy „Matki i statki” przygotowanej przez Klub Matek Chrzestnych Statków Armatorów Wybrzeża Gdańskiego.
- Indywidualne zwiedzanie statku.
STATEK-MUZEUM „DAR POMORZA”
cena biletów – 1 zł
Opis programu:
- „Marynarska dola”. Inscenizacja w wykonaniu grupy Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk. Zwiedzający „Dar Pomorza” dowiedzą się, jak działa broń czarnoprochowa, jak walczono na morzu w dawnych czasach i czy łatwo było zatopić statek. Rekonstruktorzy opowiedzą o warunkach życia marynarzy podczas rejsu i na lądzie – zajrzymy do wesołej tawerny i domu marynarza.
MUZEUM WISŁY W TCZEWIE / CENTRUM KONSERWACJI WRAKÓW STATKÓW W TCZEWIE
cena biletów – 1 zł łącznie na dwa obiekty
UWAGA: SKRÓCONE GODZINY 19.00-24.00
Opis programu:
- Gra muzealna dla rodzin „Rejs pełen przygód” w Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków.
- Kuratorskie oprowadzanie po nowej wystawie w Muzeum Wisły – 3 oprowadzania w godzinach: 19.30, 21.00, 22.30.
- „W świecie konserwacji” – pokazy w CKWS. Goście będą mieli możliwość obserwacji pracy muzealnych konserwatorów zabytków.
- Zapraszamy do zabawy przy stanowiskach interaktywnych, związanych z żeglugą wiślaną, konserwacją zabytków oraz archeologią podwodną, a także wykorzystania ciekawostek zawartych w aplikacji z rozszerzoną rzeczywistością.
MUZEUM RYBOŁÓWSTWA W HELU
cena biletów – 1 zł
UWAGA: SKRÓCONE GODZINY: 19.00-24.00
Opis programu:
Zwiedzanie indywidualne.
- Wystawa stała „Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej”.
- Wystawa czasowa „Muzykanci świata”.