• Oddziały muzeum biorące udział w Nocy Muzeów 2024 będą zamknięte w godzinach dziennych w dniach 18 i 19 maja, z wyjątkiem Muzeum Rybołówstwa w Helu. Szczegółowe godziny otwarcia: oddziały gdańskie, oddziały spoza gdańska
• Sala "Arsenał" w Spichlerzach na Ołowiance wyłączona ze zwiedzania do 14 czerwca 2024 ze względu na przygotowania do nowej wystawy czasowej
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Warsztaty w CKWS

Twardościomierz alpha Dur mini, defektoskop ultradźwiękowy oraz spektrometria EDXRF były bohaterami warsztatów, zorganizowanych w Centrum Konserwacji Wraków Statków przez Dział Konserwacji NMM i firmę PCB Service.

Tematyka warsztatów obejmowała m.in. zalety badań w technice radiografii cyfrowej w porównaniu z tradycyjną radiografią, rodzaje urządzeń do przeprowadzenia badań w radiografii cyfrowej, badania rentgenowskie złączy spawanych statków oraz zastosowanie spektrometrów XRF i radiografii cyfrowej w badaniach obiektów muzealnych, w tym metalowych. Pierwsza część spotkania obejmowała prezentacje związane z wprowadzeniem teoretycznym i zastosowaniem radiografii cyfrowej oraz spektroskopii fluorescencji rentgenowskiej w warunkach przemysłowych i w konserwacji obiektów zabytkowych. Wśród prelegentów znaleźli się Jakub Kowalczys (PCB Service), Jacek Haras (Katedra Inżynierii Materiałowej oraz Spawania, Wydział Mechaniczny PG), Irena Rodzik (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku), Tomasz Płóciennik (PCB Service), Mario Angona (Oxford Instruments) oraz Katarzyna Schaefer (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku).

W drugiej części spotkania uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z systemem radiografii cyfrowej CR, przenośnym systemem radiografii bezpośredniej DR – GoScan oraz spektrometrem ED XRF X-MET 8000. Część warsztatów została zrealizowana na sprzęcie HPX 1 zakupionym w ramach projektu „Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie – budowa infrastruktury kultury Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku”.

– Było to pierwsze spotkanie w CKWS, zorganizowane we współpracy z PCB Service – mówi Katarzyna Schaefer z Działu Konserwacji NMM – Mamy nadzieję, że rozpocznie ono cykl warsztatów, w których specjaliści z obszaru radiografii i spektrometrii EDXRF będą mogli się wymienić wiedzą i dobrymi praktykami oraz zapoznać się z nowościami dostępnymi na rynku.

W ramach programu warsztatów uczestnicy zwiedzili również tczewski oddział NMM, zapoznając się z zapleczem pracowni konserwacji, magazynu studyjnego oraz pracowni rentgenowskiej. Firma PCB Service przygotowała również wystawę obejmującą sprzęt do badań nieniszczących, w tym twardościomierz alpha Dur mini, defektoskop ultradźwiękowy SONOSCREEN ST 10, wzorce ultradźwiękowe, grubościomierz ultradźwiękowy – CYGNUS 6+ PLUS, lampy UV Opcoms, jarzmo magnetyczne WE-3HDK i wideoendoskop Dellon.