• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania

Współpraca z Muzeum Śledzia

Dzięki Funduszowi Współpracy Dwustronnej, umożliwiającemu współpracę bilateralną z państwami Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Dział Konserwacji Muzealiów NMM w ostatnich latach miał okazję rozwinąć kontakty z Narodowym Muzeum Morskim w Oslo.

Ten sam fundusz, w ramach programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego”, umożliwił pod koniec ubiegłego roku nawiązanie partnerstwa z kolejną instytucją: Herring Era Museum (Muzeum Ery Śledzia) w Siglufjörður, które jest największym muzeum morskim w Islandii. W dniach 16-20 stycznia miała miejsce wizyta Dyrektora Muzeum Śledzia pani Anity Elefsen oraz menadżera kolekcji pani Steinnun Sveinsdótir w Gdańsku.

Wizyta gości z Islandii w siedzibie NMM rozpoczęła się od prelekcji Anity Elefsen o powstaniu, działalności i zbiorach islandzkiego muzeum, a zakończyła oprowadzaniem po siedzibie głównej NMM. 18 stycznia obie panie zwiedziły tczewskie Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym. Szczególne zainteresowanie naszych gości wzbudziły Pracownia Konserwatorska oraz Magazyn Studyjny, ze względu na plany realizacji budowy przestrzeni magazynowej „Salthouse”. Następnego dnia panie pojechały do Muzeum Zalewu Wiślanego, gdzie zwiedziły wystawę stałą, a także miały okazję porównać warsztat szkutniczy w Polsce z tradycyjnym warsztatem islandzkim. W trakcie wizyty pani Steinnun Sveinsdótir przedstawiła prezentację na temat problemów magazynowych w Muzeum Śledzia. Owocem wizyty w Muzeum Zalewu Wiślanego jest plan udziału pracowników NMM w kursie szkutniczym na początku kwietnia w Siglufjörður oraz realizacja warsztatu, mającego na celu przygotowanie jednej z zabytkowych łodzi z kolekcji MŚ do rekonserwacji i rekonstrukcji. Obecnie trwają formalności związane z podpisaniem Umowy Partnerskiej między NMM w Gdańsku i MŚ w Siglufjörður.


Wizyta gości z Islandii została dofinansowana ze środków Funduszu Współpracy Dwustronnej – część „a” dla Programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014.