→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Ferie w Muzeum: o nawigacji, podwodnych tajemnicach i sekretach Żurawia

Jak ubierali się nurkowie 300 lat temu? Czy można zobaczyć ciśnienie? O czym mówią do nas zabytki i jak odczytać znaki nawigacyjne. Zapraszamy na ferie 2017 w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

W Ośrodku Kultury Morskiej Dział Edukacji NMM przygotował zajęcia pt. “Podwodne kreacje pradziadków” oraz warsztaty fizyczne: “Ciśnienie czy parcie”. Pierwsze zajęcia dotyczą historii stroju nurka i… jego przyszłości: uczestnicy warsztatów zaprojektują skafander nurkowy na miarę 2090 roku. Na warsztatach fizycznych młodzi naukowcy zapoznają się z właściwościami ciśnienia hydrostatycznego oraz prawa Pascala. W Spichlerzach na Ołowiance poszukamy zabytków, które “przeżyły” katastrofy statków, pożary, bitwy morskie i przeprowadzimy z nimi “wywiad”. Zajrzymy również na wystawę czasową “Statek wyobraźni”, gdzie przekonamy się, co jeszcze może skojarzyć się ze słowem “morze”. Podstaw nawigacji nauczymy się, szukając drogi przez sale muzealne i wykonując ćwiczenia na orientację. Znakami nawigacyjnymi będą ciekawe elementy wystaw. W Żurawiu poznamy zapomniane zwyczaje, przesądy, a nawet niebezpieczeństwa, czyhające na zagubionego przybysza w dawnym Gdańsku. Naszym przodownikiem będzie mały Jan z Kolna!

W tczewskim oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Centrum Konserwacji Wraków Statków, będziemy szukać Gwiazdy Polarnej, wybierzemy się w “podróż dookoła świata” w łodzi piankowej, wywołamy wodne tornado i stworzymy kolorową tęczę.


W gdańskich oddziałach NMM zajęcia dla dzieci w wieku 6-13 lat odbywać się będą w dniach 16-27 stycznia 2017 r. (od poniedziałku do piątku) w godz.: 10.30-12.00 (grupy zorganizowane do 25 osób) oraz 12.30-14.00 (osoby indywidualne).

Cena: 6 zł od osoby

Tematy zajęć – do wyboru przez rezerwację on-line na stronie www.rezerwacje.nmm.pl:

Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku

  1. Podwodne kreacje pradziadków
  2. Ciśnienie czy parcie?

Spichlerze na Ołowiance w Gdańsku

  1. Co kryje wyobraźnia? Wywiad z zabytkiem
  2. Mali nawigatorzy w wielkim muzeum

Żuraw w Gdańsku

  1. Co mały Jan z Kolna w Gdańsku zobaczył?

Natomiast w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie zajęcia dla dzieci w wieku 6-13 lat odbywać się będą w dniach 16-27 stycznia 2017 r. (od poniedziałku do piątku) w godz.: 9.30-10.30 oraz 11.00-12.00 (grupy zorganizowane do 20 osób).

Cena: 6 zł od osoby

Tematy zajęć – do wyboru przez rezerwację on-line na stronie www.rezerwacje.nmm.pl:

  1. Palcem po mapie
  2. Mokra robota – zabawy i eksperymenty z wodą – cz. 1
  3. Mokra robota – zabawy i eksperymenty z wodą – cz. 2

Ferie 2017