• Galeria Morska w Spichlerzach na Ołowiance w dniu 03.10.2023 będzie wyłączona ze zwiedzania w związku ze zmianą ekspozycji
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Ferie w Muzeum: o nawigacji, podwodnych tajemnicach i sekretach Żurawia

Jak ubierali się nurkowie 300 lat temu? Czy można zobaczyć ciśnienie? O czym mówią do nas zabytki i jak odczytać znaki nawigacyjne. Zapraszamy na ferie 2017 w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

W Ośrodku Kultury Morskiej Dział Edukacji NMM przygotował zajęcia pt. „Podwodne kreacje pradziadków” oraz warsztaty fizyczne: „Ciśnienie czy parcie”. Pierwsze zajęcia dotyczą historii stroju nurka i… jego przyszłości: uczestnicy warsztatów zaprojektują skafander nurkowy na miarę 2090 roku. Na warsztatach fizycznych młodzi naukowcy zapoznają się z właściwościami ciśnienia hydrostatycznego oraz prawa Pascala. W Spichlerzach na Ołowiance poszukamy zabytków, które „przeżyły” katastrofy statków, pożary, bitwy morskie i przeprowadzimy z nimi „wywiad”. Zajrzymy również na wystawę czasową „Statek wyobraźni”, gdzie przekonamy się, co jeszcze może skojarzyć się ze słowem „morze”. Podstaw nawigacji nauczymy się, szukając drogi przez sale muzealne i wykonując ćwiczenia na orientację. Znakami nawigacyjnymi będą ciekawe elementy wystaw. W Żurawiu poznamy zapomniane zwyczaje, przesądy, a nawet niebezpieczeństwa, czyhające na zagubionego przybysza w dawnym Gdańsku. Naszym przodownikiem będzie mały Jan z Kolna!

W tczewskim oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Centrum Konserwacji Wraków Statków, będziemy szukać Gwiazdy Polarnej, wybierzemy się w „podróż dookoła świata” w łodzi piankowej, wywołamy wodne tornado i stworzymy kolorową tęczę.


W gdańskich oddziałach NMM zajęcia dla dzieci w wieku 6-13 lat odbywać się będą w dniach 16-27 stycznia 2017 r. (od poniedziałku do piątku) w godz.: 10.30-12.00 (grupy zorganizowane do 25 osób) oraz 12.30-14.00 (osoby indywidualne).

Cena: 6 zł od osoby

Tematy zajęć – do wyboru przez rezerwację on-line na stronie www.rezerwacje.nmm.pl:

Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku

  1. Podwodne kreacje pradziadków
  2. Ciśnienie czy parcie?

Spichlerze na Ołowiance w Gdańsku

  1. Co kryje wyobraźnia? Wywiad z zabytkiem
  2. Mali nawigatorzy w wielkim muzeum

Żuraw w Gdańsku

  1. Co mały Jan z Kolna w Gdańsku zobaczył?

Natomiast w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie zajęcia dla dzieci w wieku 6-13 lat odbywać się będą w dniach 16-27 stycznia 2017 r. (od poniedziałku do piątku) w godz.: 9.30-10.30 oraz 11.00-12.00 (grupy zorganizowane do 20 osób).

Cena: 6 zł od osoby

Tematy zajęć – do wyboru przez rezerwację on-line na stronie www.rezerwacje.nmm.pl:

  1. Palcem po mapie
  2. Mokra robota – zabawy i eksperymenty z wodą – cz. 1
  3. Mokra robota – zabawy i eksperymenty z wodą – cz. 2

Ferie 2017