• Statki-muzea "Sołdek" i "Dar Pomorza" są nieczynne w związku z sezonem zimowym
• Prom "Motława" ze względu na remont nabrzeża nie kursuje do odwołania
• Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi - przeczytaj

Wi@tr od Morza w Muzeum

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest partnerem projektu digitalizacyjnego „Wi@tr od Morza”, dofinansowanego w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Cyfrowa”.

Wi@tr od Morza to projekt Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego, którego celem jest wzbogacenie we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku oraz Muzeum Miasta Gdyni – Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej o przedwojenne i powojenne piśmiennictwo morskie i pomorskie.

Biblioteka Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku przekazała dotychczas Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku 117 książek do digitalizacji, głównie z okresu międzywojennego. – Przy typowaniu książek zwracamy uwagę na unikatowość ich treści, mając na celu zachowanie pamięci o ówczesnych pisarskich próbach upowszechnienia wśród społeczeństwa polskiego tematyki morskiej – mówi Bożena Świderska, kierownik Biblioteki NMM.

W ramach obecnego projektu zdigitalizowano i udostępniono w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej, takie publikacje jak „Darem Pomorza naokoło świata” Zbigniewa Rokicińskiego z 1935 roku, czy też „Żeglarstwo wiślane” Stanisława Kutrzeby pochodzące z serii „Monografja Wisły”, przedstawiające statystykę żeglugi wiślanej w XVI wieku i „Wisła w folklorze” Seweryna Udzieli, czyli w pieśni, legendach, obyczajach i trudzie flisackiej pracy.

– Dużą wartość informacyjną ma książka „Płyną Polskie Okręty” Jima Pokera z 1934 roku, opisująca w zbeletryzowanej formie Bitwę pod Oliwą z 1627 roku, wyprawę Stefana Szolca Rogozińskiego do Kamerunu, operację ratowania niemieckiego jachtu przez okręt polskiej marynarki wojennej, wyjście z portu okrętu podwodnego „Wilk” i ćwiczenia polskich torpedowców na Bałtyku – dodaje Bożena Świderska.

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa współprowadzona jest przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Słupsku. Gromadzi cyfrowe wersje książek, czasopism oraz materiałów ikonograficznych, kartograficznych i dokumentów życia społecznego. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie i udostępnianie pomorskiego dziedzictwa kulturowego.