→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 1 grudnia 2021 roku statek-muzeum "Sołdek" będzie zamknięty dla zwiedzających.
→ Uprzejmie informujemy, że w dniu 3 grudnia 2021 roku Spichlerze na Ołowiance i statek-muzeum "Sołdek" będą zamknięte dla zwiedzających.
→ Oddział Żuraw pozostaje zamknięty dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi
→ Z dniem 2 listopada 2021 roku statek muzeum "Dar Pomorza" został zamknięty w związku z sezonem zimowym
→ Zasady bezpieczeństwa w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w związku z pandemią COVID-19 - przeczytaj

Wirtualne Muzeum Morskie: zbiory online i morskie quizy

Przedstawiamy Wirtualne Muzeum Morskie www.wmm.nmm.pl: stronę internetową, pozwalającą na łatwy dostęp do kolekcji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

– W katalogu online, który wchodzi w skład Wirtualnego Muzeum Morskiego, znajdziemy nie tylko opisy i zdjęcia eksponatów, ale także multimedia, takie jak modele 3D oraz animacje – tłumaczy Paweł Monkiewicz z Działu Digitalizacji NMM. – Modele wybranych eksponatów można szczegółowo obejrzeć ze wszystkich stron wraz z detalami, a rekordy zapisać w formacie PDF lub XML. Cały czas pracujemy nad wzbogaceniem strony o kolejne opisy, animacje i multimedia, opracowujemy też mapy pokazujące najciekawsze miejsca pozyskania zabytków.

Ważnym elementem Wirtualnego Muzeum Morskiego jest Wirtualny Skansen Wraków. “Skarbiec” modeli 3D zatopionych jednostek, m.in. wraka XIX-wiecznego statku “Porcelanowiec” czy XVII-wiecznego okrętu szwedzkiego “Solen”. – Użyty sposób prezentacji pozwala na pokazanie stanowiska z perspektywy archeologa podwodnego, jedyną różnicą jest fakt, że w trakcie badań podwodnych widoczność ograniczona jest z reguły do 2-3 m, natomiast modele na ekranie komputera można obejrzeć w całości. Udostępnione stanowiska są nie tylko wiernym odwzorowaniem prawdziwych obiektów, ale także narzędziami do monitorowania i ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego.- mówi dr Tomasz Bednarz, kierownik Działu Digitalizacji NMM.

– Wirtualne Muzeum Morskie to także nasza platforma edukacyjna. Gromadzimy tu testy wiedzy, które sprawdzają i porządkują wiadomości o morskiej historii Polski, a “quizy miesiąca” utrwalają informacje i zachęcają do wirtualnej wędrówki w czasie i przestrzeni. Polecamy także gry na urządzenia mobilne poświęcone żegludze i okrętownictwu oraz jedyne w Polsce kalendarium morskie dostępne pod postacią widżetu – mówi Przemysław Węgrzyn z Działu Edukacji NMM – Jeżeli ktoś jest ciekawy, co wydarzyło się w Polsce i na świecie danego dnia roku, z pewnością będzie tu zaglądał codziennie!